Przyczyny alergii u psów

alergia u psa

Psy, tak samo, jak ludzie, mogą mieć najróżniejsze alergie. Przekłada się to na ich samopoczucie i objawy, które mogą się u nich pojawiać. Zwierzaki domowe mogą być uczulone na wiele składników, ale zazwyczaj łatwo jest eliminować je z ich diety czy otoczenia. Wystarczy sprawdzić, z czym ma na co dzień do czynienia pies i ustalić, w jaki sposób można wyeliminować z jego otoczenia najbardziej szkodliwe źródła alergenów.

Na co mogą być uczulone psy?

Psie alergie mogą być wywołane przez całą masę czynników. Najczęściej spotykanymi alergenami są:

  • składniki karmy dla zwierząt, szczególnie tej słabszej jakości,
  • pyłki unoszące się w powietrzu szczególnie w okresie letnim,
  • pasożyty.

Częstą przyczyną alergii mogą być także wypełniacze psich zabawek czy innych używanych przez zwierzaki przedmiotów. Dlatego szukając legowiska dla psa, warto od razu zakupić model z antyalergicznym wypełnieniem. Takich samych oznaczeń warto szukać na karmach czy innych składnikach pożywienia. Bardzo dużo alergii ma swoje źródło w diecie pupila. Na szczęście można znaleźć firmy, które oferują w pełni bezpieczne posiłki.

Alergię psa powodują głównie sztuczne dodatki w karmach, ale powodem nieprzyjemności mogą być także składniki naturalne. Wśród nich wymienia się najczęściej:

  • barwniki, z których całkiem można zrezygnować,
  • białka roślinne, takie jak pszenica czy soja,
  • mięso kurcząt,
  • nabiał,
  • jaja kurze.

Eliminowanie tych elementów z diety jest proste, jeśli przygotowuje się psom posiłki samodzielnie. Jeśli jednak kupuje się gotową karmę, zawsze warto sprawdzać etykiety. Najwrażliwsze zwierzaki będą wyczulone na nawet śladową ilość uczulającego je składnika. Najlepiej wybierać produkty, które są w pełni naturalne, przez co ich skład jest prosty i łatwo jest się z nim zapoznać.

Jak radzić sobie z alergiami u psów?

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z alergiami jest ustalenie, co wywołuje je u psa. Można to zrobić, stopniowo eliminując podejrzane elementy z otoczenia. Wtedy metodą prób i błędów bada się, co jest największym problemem. Dobrze jest profilaktycznie kupować przedmioty i karmę antyalergiczne. Wiele sklepów, takich jak Beds4Dogs domyślnie stosuje wypełniacze czy tkaniny, które są bezpieczna dla psiego zdrowia. Jeśli jednak alergenów nie uda się zlokalizować, dobrze jest udać się do weterynarza. Czasami niemożliwe jest wyeliminowanie w pełni tego, co szkodzi zwierzakowi, szczególnie jeśli są to pyłki czy pasożyty. Wtedy można starać się pomóc mu za pomocą wskazanych przez lekarza medykamentów.