Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak działają w praktyce?

oczyszczalnia sciekow

Przez zdecydowaną większość czasu jedynym sposobem na odprowadzanie nieczystości płynnych, czyli tak zwanych ścieków w miejscach, które nie mają dostępu do głównej sieci kanalizacyjnej była inwestycja w odpowiednio duże szambo. Teraz coraz bardziej rozsądną alternatywę stanowią przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jak działają one w praktyce i kto je wykonuje?

Kto wykona dla nas przydomową oczyszczalnię ścieków?

W temacie, jakim są przydomowe oczyszczalnie ścieków najlepiej stawiać na sprawdzonych producentów, który oferują systemowe rozwiązania oczyszczania charakteryzujące się dużą uniwersalnością, a także prostym montażem. Dobrze by było, jeśli montaż byłby częścią oferty takiego przedsiębiorstwa.

W sieci znaleźć można na szczęście wiele firm, które wykonują przydomowe oczyszczalnie drenażowe i wiele różnych innych form oczyszczalni ścieków, które można z powodzeniem założyć przy swoim domu i cieszyć się tym, że nie będziemy dłużej zmuszeni do zamawiania regularnego wywozu szamba.

Jak w praktyce działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

To, jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków zależy w dużej mierze od ich typu. Dostępne są na przykład przydomowe oczyszczalnie biologiczne. W nich stosuje się oczyszczanie beztlenowe oraz tlenowe i dochodzi do niego w zbiorniku na ścieki. Minusem jest jednak to, że mogą wymagać one dostępu do instalacji elektrycznej do właściwego działania. Pozwalają jednak na dostanie się do gruntu ścieku, który został oczyszczony w aż 98%.

Inne są oczyszczalnie ekologiczne. W nich również zachodzi oczyszczanie beztlenowe oraz tlenowe. Do pierwszego dochodzi jeszcze w zbiorniku. Tlenowe zachodzi jednak dopiero w specjalnym drenażu, gdzie zachodzi znacznie większa część oczyszczania ścieków z budynku. Oprócz tego działają także oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, które są jeszcze skuteczniejsze niż oczyszczalnie biologiczne. Wynika to oczywiście z zastosowania odpowiednich środków chemicznych, które świetnie radzą sobie ze ściekami.