Rośliny doniczkowe jako element wystroju wnętrz

wystroj wnetrz

Przygotowując wystrój wnętrza, najczęściej zwraca się uwagę na to, jak zostaną wykończone ściany oraz podłoga, a także na rodzaj i rozmieszczenie mebli, jak również innych elementów wyposażenia. Warto jednak pamiętać, że każde pomieszczenie będzie wyglądało znacznie lepiej i zaoferuje przyjemniejszy, a ponadto zdrowszy mikroklimat, jeżeli umieści się w nim również dopasowane do nasłonecznienia oraz wybranej estetyki rośliny doniczkowe.

Co można zyskać dzięki wykorzystaniu roślin doniczkowych?

Nawet utrzymane w podobnej stylistyce aranżacje wnętrz różnią się od siebie nie tylko detalami swego wyglądu czy funkcjonalnością, ale również odczuciami osób, które z nich korzystają. Wiele pomieszczeń jest odbieranych jako bardziej przyjazne i komfortowe, a także pozwalające na efektywniejszy wypoczynek. Źródłem tych odmienności niezwykle często okazuje się to, czy przy planowaniu wystroju przewidziano skorzystanie z roślin doniczkowych do domu. Od dawna wiadomo, że w otoczeniu zieleni łatwiej o regenerację sił, uspokojenie oraz nabranie energii do dalszych działań. Powodem takich odczuć nie są jednak wyłącznie kwestie związane z efektownym wyglądem, kolorem czy kształtem roślin, a także z ich wpływem na wilgotność powietrza, efektywne filtrowanie zanieczyszczeń oraz korzystnym oddziaływaniem na ludzką psychikę.

Jak można wprowadzić rośliny doniczkowe do pomieszczenia?

Tradycyjną metodą wprowadzania zieleni jest ustawianie doniczek na parapetach. To rozwiązanie gwarantuje dobre nasłonecznienie, a w przypadku modnych aranżacji pozbawionych zasłon i firanek sprawia, że rośliny są widoczne. Warto jednak pamiętać, że paleta możliwości jest o wiele szersza. Doniczki można ustawiać także na specjalnych stojakach lub poszczególnych meblach, a także na podstawkach mocowanych do ścian czy sufitów. Ze względu na dużą dostępność akcesoriów pomagających w zagospodarowaniu rozmaitych przestrzeni ilość opcji jest niemal nieograniczona, a jedyną barierą okaże się dostęp do światła oraz łatwość podlewania roślin. Co równie ważne, elementem dekoracyjnym mogą stać się też właściwie wyeksponowane doniczki. Rośliny doniczkowe, a także bardzo duży wybór doniczek można znaleźć w pracowni florystycznej Filarowe Historie ze Skawiny, oferującej również artykuły dekoracyjne.