Rozwód – czy warto udać się do prawnika?

konsultacja prawnika

Szacuje się, że na rozwód decyduje się obecnie aż co trzecie małżeństwo. Gdy pojawiają się problemy w związku, często stanowi on najlepszy wybór. Czy w takiej sytuacji warto udać się do kancelarii prawnej? Sprawdzamy, jakie usługi prawne mają prawnicy dla osób rozwodzących się, a także doradzamy, kiedy warto zdecydować się na takie wsparcie.

Jak się rozwieść?

Aby skorzystać z procedury rozwodu, jeden z małżonków musi wnieść do sądu pozew rozwodowy przeciwko drugiej stronie. Jednocześnie razem z pozwem konieczne jest także wpłacenie odpowiedniej opłaty.

Do rozwodu konieczny jest trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, przy czym przepisy dokładnie nie wskazują, jakie przesłanki muszą zajść, by rozwód mógł się odbyć.

Warto jednak pamiętać o tym, że przepisy prawa nie zawsze dopuszczają wzięcie rozwodu przez parę. Nie będzie to możliwe między innymi wtedy, gdy rozwód mógłby wpłynąć na dobro małoletnich dzieci, stanowić sprzeczność z zasadami współżycia społecznego czy też wtedy, gdy o rozwód chciałby ubiegać się ten małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadu małżeństwa.

Czy do rozwodu potrzebny jest prawnik?

Generalnie, aby wziąć rozwód, wcale nie trzeba korzystać z usług prawnych. Można bowiem zająć się wszystkim we własnym zakresie, bez konieczności udawania się do kancelarii prawnej.

Wielu małżonków woli jednak zdecydować się na pomoc prawnika. Dlaczego? Przede wszystkim rozwód jest bardzo stresującym procesem, dlatego też pomoc eksperta w tej dziedzinie może być wtedy nieoceniona.

Prawnik może wtedy dokładnie zapoznać się ze sprawą, doradzić, jaki rodzaj rozwodu będzie najkorzystniejszy – bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie. Może także przygotować niezbędną dokumentację potrzebną do rozwodu, w tym pozew rozwodowy. Oczywiście, będzie także reprezentować klienta w sądzie.

Pomoc dla osób planujących rozwody Radom – https://mikolajwachowicz.pl/rozwody/ kancelarie prawne działające w Radomiu oferują kompleksową pomoc małżonkom planującym rozwód. Dokładne informacje dotyczące dostępnych usług można znaleźć online.

Ile kosztuje pomoc prawnika w trakcie rozwodu?

Koszty związane z usługami prawnymi w ramach rozwodu są zróżnicowane, ponieważ zależne są one od tego, jaki zakres pomocy został udzielony osobie rozwodzącej się. Najmniej zapłaci się za poradę prawną czy przygotowanie pozwu, natomiast więcej za usługi polegające na reprezentacji przed sądem.

Osoby planujące rozwód muszą przygotować się na wydatek wynoszący od około 200 złotych do nawet ponad 3000 złotych. Dokładniejsze informacje można uzyskać w kancelarii prawnej.