W dzisiejszych czasach wiele osób przy wychowaniu i szkoleniu psów chętnie korzysta z pomocy fachowców. Warto zauważyć, że obecnie popularne są np. tak zwane przedszkola dla psów czy też indywidualne zajęcia z trenerem psów. Jednak istnieje także spore grono osób, które decydują się tresować psa samodzielnie w domu. Czego zatem możemy sami nauczyć naszego czworonogiego przyjaciela? Jak tego dokonać? O czym warto pamiętać podczas samodzielnego szkolenia psa?

Wykonywania, jakich poleceń możemy sami nauczyć naszego psa?

Wychowanie psa powinniśmy rozpocząć od nauki reagowania na jego imię. Do podstawowych komend, od których wiele osób zaczyna szkolenie psa zaliczamy także takie polecenia jak: „na miejsce” i „zostań”. Warto również zaznaczyć, że już na samym początku, kiedy to szczeniak nie wychodzi jeszcze na dwór, naukę chodzenia na smyczy możemy rozpocząć ćwicząc to w domu.

Czego jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie nauczyć naszego psa? Do komend, których warto nauczyć naszego pupila należą także takie jak: „siad” i „waruj”. Wielu właścicielom psów zależy również na szybkim oduczeniu piesków od skakania na powitanie. Jedną z powszechnie znanych umiejętności psów jest również oczywiście aportowanie. Wiele psów lubi aportować, więc można ich tego w miarę szybko i prosto nauczyć.

wychowanie psa

Do innych poleceń, których nauka (przeprowadzona w poprawny sposób) nie powinna sprawić psom większego problemu możemy zaliczyć polecenia „daj łapę” i „daj głos”. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę na to, aby pies podczas wykonywania powierzonych przez nas zadań był skoncentrowany na ich wykonaniu.

Nie powinniśmy zapominać również o przerwach w szkoleniu. Bezustanne powtarzanie tego samego zadania może przyczynić się do spadku motywacji, dlatego zawsze trzeba dać psu odpocząć i po pierwszym sukcesie zakończyć dane ćwiczenie i nagrodzić np. ulubionym przysmakiem.

O czym jeszcze warto pamiętać, aby szkolenie psa zakończyło się sukcesem?

Należy pamiętać, że w szkoleniu psa ogromne znaczenie ma nasza postawa. Starajmy się wykazywać dużą wyrozumiałością i cierpliwością. Jak powszechnie wiadomo w uczeniu psów ważną rolę odgrywają także nagrody. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby zawsze przed nagrodzeniem psa za pomocą pieszczoty, piłeczki czy smakołyka pochwalić go najpierw słownie.

Warto również zaznaczyć, że jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat psów, ich wychowania i szkolenia, informacje na ten temat znajdziemy na różnych stronach poświęconych czworonogom. Dobry portal o psach to miejsce, w którym odnajdziemy wiele przydatnych artykułów, wskazówek i porad na temat codziennego życia z psem. Dostępne są tam również niezwykle pomocne filmy instruktażowe, które to z pewnością rozjaśnią nam wiele kwestii. Należy podkreślić, że w samodzielnym szkoleniu psa odpowiednia wiedza właściciela to podstawa i od niej w dużej mierze zależy rezultat szkolenia.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl