Skąd wywodzi się Dzień Nauczyciela?

Współcześnie dla uczniów dzień nauczyciela to okazja do złożenia życzeń swoim pedagogom. Każdy uczeń wie którego jest dzień nauczyciela, ale niewiele osób pamięta skąd wywodzi się to święto. Poznaj historię, którą warto znać!!

Którego jest dzień nauczyciela?

14 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Jest to Dzień Edukacji Narodowej, który jedynie potocznie nazywany jest Dniem Nauczyciela. Jest to pierwsze w nowym roku szkolnym święto, na które wyczekuje cała społeczność szkolna.  Jest to Polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Warto pamiętać, że jest to nie tylko święto pedagogów, ale całej szkoły.

Na świecie Dzień Nauczyciela obchodzony jest przez większość Państw w tym:

  • Chiny – 10 września
  • Czechy – 28 marca
  • Hiszpania – 27 listopada
  • Meksyk – 15 maja
  • Rosja – 5 października
  • Turcja – 24 listopada
  • Ukraina – pierwsza niedziela października

Skąd wywodzi się Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela, wiemy już, że jest obchodzony 14 października. Dzień ten obchodzony jest dla upamiętnienia ważnego wydarzenia w historii Polski. Został on ustanowiony na pamiątkę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. W 1972 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Wcześniej – od 1952 roku – nauczyciele świętowali 20 listopada. Komisja Edukacji Narodowej została utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Miała ona zająć się reformą oświaty – dzięki jej działaniom tworzono szkoły, ustanowiono język polski jako wykładowy w Akademii Krakowskiej, kształcono nauczycieli w seminariach nauczycielskich.

Jak jest obchodzony dzień nauczyciela?

Wszystkie placówki związane w oświatą świętują ten dzień. Jest to wyjątkowy dzień dla pedagogów, uczniów oraz rodziców, bowiem tego dnia uczniowie mogą podziękować swoim nauczycielom za trud ich nauki. Uczniowie lubią to święto, ponieważ oprócz podziękowań, mają oni dzień wolny od zajęć lub też od zajęć dydaktycznych, w niektórych placówkach są prowadzone jedynie luźniejsze lekcje. Uczniowie w ten dzień wręczają nauczycielom najczęściej słodkie czekoladki.

Jak wskazuje nam historia Polski, data obchodzenia Dnia Nauczyciela nie jest zupełnie przypadkowa!

  1. Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy w Polsce 14 października.
  2. Dzień Nauczyciela to ważny dzień zarówno dla uczniów, rodziców, jak i pedagogów.
  3. Tradycją jest, że w ten dzień uczniowie wręczają nauczycielom czekoladowe upominki, dziękując tym samym za trud ich pracy.