Skanowanie 3D – kiedy warto skorzystać z usługi?

projekty 3d

Skanowanie 3D, czyli skanowanie obiektów przestrzennych jest technologią o bardzo szerokim zastosowaniu. Kiedy warto zdecydować się na jej zamówienie? Gdzie ją zlecić, aby mieć pewność, że będzie wykonana fachowo?

Na czym polega skanowanie 3D?

Technika jak skanowanie 3D – https://3dfrog.pl/skanowanie-3d/ polega na wykorzystaniu specjalistycznych skanerów, aby za ich pomocą stworzyć model 3D skanowanego obiektu. Dzięki temu może być on wykorzystany następnie na szereg innych sposobów, na przykład do wykonania wizualizacji 3D czy projektu 3D.

Skanowanie 3D wymaga wykorzystania skanerów, które umożliwiają określenie punktów skanowanego obiektu w przestrzeni. Za ich pomocą można wtedy uzyskać tak zwaną chmurę punktów, która umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego odwzorowania obiektu w trzech wymiarach, na osi X, Y oraz Z. Najczęściej skanery te wykorzystują technologie laserowe i pozwalają na pobranie informacji o tysiącach punktów w ciągu kilku sekund.

Następnie chmura punktów jest odpowiednio obrabiana za pomocą oprogramowania komputerowego, które pozwala na nadanie jej wyglądu odwzorowanego obiektu.

Skanowanie 3D – zastosowanie

Technologia jak skanowanie 3D ma bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywana jest ona w wielu procesach przemysłowych i nie tylko. Teraz zyskuje ona również zainteresowanie w branżach jak medycyna, architektura czy budownictwo.

1. Tworzenie projektów 3D

Za pomocą procesów skanowania 3D można w łatwy sposób przygotowywać projekty 3D bez potrzeby mozolnego, czasochłonnego mierzenia obiektów.

Doskonałym przykładem jest tutaj zastosowanie skanowania 3D w architekturze, gdzie służy ono do wykonania trójwymiarowych projektów budynków, a nawet całych terenów.

Skanować można także innego rodzaju obiekty, na przykład mniejsze przedmioty, części, pojazdy, co pozwala na uzyskanie ich odwzorowania w rzeczywistości wirtualnej.

2. Wizualizacje 3D

Za pomocą przygotowanego dzięki skanowaniu projektu 3D można także wykonać wizualizację, aby nadać mu fotorealistyczny wygląd. W ten sposób można wykorzystać wizualizację do wielu różnych celów, na przykład do stworzenia prezentacji, katalogu, filmu.

3. Inżynieria odwrotna

Przykładem zastosowania technologii skanowania 3D jest także inżynieria odwrotna, a dokładnie projektowanie odwrotne. W tym przypadku gotowy już przedmiot jest podstawą do wykonania projektu, gdy ten nie był wcześniej dostępny.

Inżynieria odwrotna pozwala na przygotowanie projektów także do ich wydrukowania na drukarkach 3D, na przykład wtedy, gdy jest to uszkodzona, zużyta część, która nie jest dostępna do zakupu.