Skóra tłusta, mimo że charakteryzuje się zwiększoną ilością wydzielanego sebum i w związku z tym wydaje się być dobrze nawilżona to wbrew powszechnej opinii może być odwodniona jak każdy inny typ cery. Właśnie ta nadmierna produkcja łoju skórnego często doprowadza do tego, że aby pozbyć się błysku z twarzy, mocniej ją oczyszczamy i wysuszamy, co skutkuje jej niedostatecznym nawilżeniem. Co dokładnie prowadzi do odwodnienia skóry tłustej? Podpowiadamy.  

Skóra tłusta — czym się charakteryzuje?

Skóra tłusta charakteryzuje się wzmożoną produkcją sebum. Z tego też powodu szybciej gromadzi zanieczyszczenia na swojej powierzchni, które prowadzą do powstawania stanów zapalnych, zaskórników i trądziku. Najczęściej jej znakiem rozpoznawczym jest błyszcząca się strefa T, czyli broda, nos i czoło.

Przyczyną nadmiernego wydzielania sebum może być nieodpowiednia pielęgnacja, przewlekły stres, predyspozycje genetyczne, zła dieta lub palenie papierosów. Choć skóra tłusta jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne niż inne typy cer, to zwłaszcza nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do jej odwodnienia.

Skóra tłusta odwodniona — nieumiejętne oczyszczanie

Oczyszczanie skóry tłustej jest podstawą jej pielęgnacji. Najczęstszym błędem na tym etapie jest stosowanie mocnych detergentów, które często wchodzą w skład kosmetyków dedykowanych do cery tłustej lub trądzikowej. Zbyt często stosowane powodują przesuszenie skóry i jej odwodnienie.

Jeżeli skóra tłusta to dodatkowo cera wrażliwa kosmetyki powinna mieć dobierane w sposób bardzo ostrożny. Warto unikać mydła oraz środków, które zawierają w swoim składzie alkohol. Należy sięgnąć po łagodne żele myjące, które delikatnie oczyszczają skórę, odżywiając ją i nie przesuszając jej nadmiernie.

Skóra tłusta odwodniona przez nieodpowiednią pielęgnację

Skóra tłusta odwodniona może być również z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji. Często posiadaczki tego typu cery nie stosują kremów nawilżających i odżywczych a jedynie produkty matujące i wysuszające, ponieważ chcą pozbyć się błysku z twarzy.

To duży błąd, ponieważ skóra tłusta tak jak każda inna potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Jeżeli przy pomocy dedykowanych jej produktów nie zostanie nawilżona, wówczas zwiększy wydzielanie sebum, przez zacznie bardziej się błyszczeć i jednocześnie stanie się odwodniona.

Kosmetyki z alkoholem przyczyną skóry tłustej odwodnionej

Bardzo często toniki dedykowane do skóry tłustej zawierają w swoim składzie alkohol. Teoretycznie jego zadaniem jest zmatowienie i wysuszenie cery, aby jak najdłużej pozostała matowa. Produkty takie dają jedynie chwilowy efekt, a w dłuższej perspektywie wysuszają cerę tłustą i doprowadzają do jej odwodnienia.

Z tego powodu zarówno toniki jak i płyny micelarne czy mleczka do demakijażu dla skóry tłustej powinny być pozbawione alkoholu i silnych detergentów. Warto również postawić na produkty o hipoalergicznej formule, które nie naruszają naturalnej warstwy lipidowej naskórka, dzięki czemu nie powodują odwodnienia skóry tłustej.