Szlifowanie posadzki – jak to robić prawidłowo?

Szlifowanie posadzek może być sporym wyzwaniem – zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. W tym artykule znajdziesz kilka trzy kluczowe porady, które ułatwią Ci prawidłowe i profesjonalne wykonanie tego zadania.

Szlifowanie posadzek – po co to robić?

Głównym celem szlifowania podłóg jest usunięcie rys i innych skaz z jej powierzchni. Zabieg ten może być również stosowany do poprawy wyglądu starych, matowo wyglądających podłóg – przekonuje firma oferująca szlifowanie posadzek w Krakowie. Sam proces jest dość prosty i może być wykonany przez każdego, kto posiada podstawowe umiejętności techniczne. Należy go jednak wykonywać dopiero po odpowiednim przygotowaniu i wypoziomowaniu podłogi. Niezbędny będzie również odpowiedni sprzęt w postaci szlifierki podłogowej.

Jak prawidłowo szlifować posadzki – 3 porady

Jak już wspomniano – szlifowanie podłóg można wykonywać samodzielnie. Potrzebna jest jednak odpowiednia wiedza, jak to można zrobić. Oto zbiór trzech porad, które pomogą Ci uporać się z tym wyzwaniem.

Pierwsza wskazówka – szlifowanie podłóg najlepiej wykonywać za pomocą szlifierki elektrycznej, a nie ręcznej. Szlifierki ręczne mogą dać przyzwoity efekt końcowy, ale są zbyt wolne do tego typu prac, a ponadto nie są w stanie uzyskać tak gładkiej, równej powierzchni, jakiej oczekujesz.

Druga rada – przed rozpoczęciem szlifowania należy zabezpieczyć pomieszczenia przed kurzem. Można to zrobić, przykrywając wszystko w tych pomieszczeniach (łącznie z meblami) plastikowymi płachtami. W przypadku poważniejszych prac konserwacyjnych dobrze jest również zdjąć elementy mocowane do ścian, jak na przykład kaloryfery – tłumaczy pracownik firmy oferującej czyszczenie wykładzin w Krakowie. Znacznie ułatwi to poruszanie się szlifierką.

Trzecia wskazówka – po przeszlifowaniu całej podłogi należy poświęcić trochę czasu na pozbycie się nierówności i wgłębień, spryskując je wodą, a następnie przejechać po nich szlifierką jeszcze raz. Działając w ten sposób uzyskujesz pewność, że dana powierzchnia będzie miała naprawdę gładką powierzchnię, gotową do realizacji dalszych prac.