Szyba przednia – jakie są najczęstsze przyczyny jej uszkodzenia?

szyba przednia w samochodzie

Czasami zauważamy pęknięcie albo zarysowanie na przedniej szybie samochodu, ale nie mamy w zasadzie zielonego pojęcia, z jakiego powodu powstała tego typu wada. Najczęstsze przyczyny uszkodzenia takiej powierzchni to kamień albo odpryski, na które narażeni jesteśmy szczególnie na autostradzie, ale może to być także wandalizm. Czasami problemem mogą być także ekstremalne warunki pogodowe.

Co jest największym zagrożeniem dla szyby?

Szyba przednia w porównaniu do pozostałych zamontowanych w samochodzie jest w zasadzie najbardziej narażona na uszkodzenia. Z uwagi na to, że znajduje się z przodu, to w stosunku do tej powierzchni występuje największe ryzyko, że trafią w nią kamienie albo odpryski szczególnie podczas szybkiej jazdy na autostradzie. W takich okolicznościach nawet bardzo mały kamyczek podczas szybkiej jazdy może sprawić, że szyba Seicento przednia będzie nawet poważnie uszkodzona. Kamyki, które są wyrzucane spod kół innych pojazdów, mogą być bardzo groźne. Zgodnie ze statystykami czasami dochodzi nawet do rozbicia szyby w takiej sytuacji.

Kolejnym powodem uszkodzenia szyby może być naturalnie wandalizm. Na to absolutnie nie mamy wpływu, bo przecież nie możemy przewidzieć, że ktoś na przykład w nocy uderzy przedmiotem albo kamieniem w szybę. Poza tym szyby najczęściej będą uszkadzane na skutek wypadków drogowych. Siła uderzenia w inny pojazd może sprawić, że na szybie pojawiają się pęknięcia lub nastąpi całkowite zniszczenie powierzchni.

Czy pogoda może wpłynąć na stan szyby?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ale nawet ekstremalne warunki pogodowe mogą wpłynąć na to, że powierzchnia szyby będzie uszkodzona. Największe podobieństwo występuje, gdy szyba samochodowa atermiczna lub inna narażona jest na grad. Duża ilość lodu, ale również gałęzie mogą bardzo mocno uszkodzić szybę. Poza tym bardzo źle na szyby mogą wpływać nagłe zmiany temperatury. Może to doprowadzić do naprężeń termicznych, na skutek czego szyba po prostu może pęknąć. Dla tego należy pamiętać, że niewłaściwy montaż także może doprowadzić do uszkodzenia.