Techniki zrywania nawierzchni

zrywanie nawierzchni

Często hale, lokale w galeriach czy inne obiekty użyteczności publicznej zmieniają swojego właściciela lub przeznaczenie. Wtedy, aby dostosować taką przestrzeń do nowej działalności, nierzadko konieczny jest gruntowny remont, obejmujący również zerwanie nawierzchni. Inwestorzy, którzy nie chcą, aby uszkodziła się znajdująca się pod wierzchnią warstwą posadzka, współpracują z firmami oferującymi taką usługę. Jakie są techniki zrywania nawierzchni?

Jakie rodzaje nawierzchni można zerwać?

Obecnie najczęściej wykorzystywana techniką zrywania nawierzchni jest metoda mechaniczna. Oznacza to, że specjalnie zaprojektowane urządzenie przypominające nieco wózek widłowy podważa wybrany materiał powierzchniowy i przesuwając się, na bieżąco go usuwa. Steruje nim pracownik firmy, która oferuje zrywanie nawierzchni. Można w ten sposób usunąć:

  • wykładziny,
  • nawierzchnię parkingową,
  • kafle,
  • nawierzchnię sportową,
  • płytki z klejem,
  • linoleum,
  • żywice,
  • parkiet i panele.

Podczas czynności wykonywanych przez specjalistów nie występują dynamiczne obciążenia posadzki. Dzięki temu nierzadko jest ona niemal natychmiast gotowa do położenia nowego materiału.

Zrywanie wykładzin, okładzin i parkietów

Techniką wykorzystywaną przez specjalistyczne firmy do zrywania okładzin, wykładzin i  parkietów jest ich przemysłowe usuwanie. Różni się ono od metod ręczno-mechanicznych. Wystarczy jeden cykl pracy specjalnego urządzenia, by usunąć nie tylko wybrany rodzaj nawierzchni, ale także klej. Z usługi takiej chętnie korzystają właściciele hoteli, biurowców i innych lokali usługowych. Maszyny stosowane przez fachowców są na tyle lekkie i niewielkie, że nie generują znacznego hałasu, a także obciążenia dla obiektów i mogą być wykorzystywane również we wnętrzach.

Usuwanie żywicy

Posadzki żywiczne to bardzo wytrzymałe powłoki. Dlatego ich demontaż wymaga zastosowania specjalnych technik i sprzętów. Usługi takie oferuje firma TaBet. Jej pracownicy wykorzystują trwałe tarcze i segmenty diamentowe, które doskonale radzą sobie z żywicą. W przypadku niewielkich przestrzeni fachowcy mogą usunąć starą posadzkę ręcznie, przy pomocy specjalnych narzędzi. W większych powierzchniach najczęściej wykorzystuje się wysokiej klasy maszyny do profesjonalnego usuwania żywicy z  posadzek betonowych.