Okres dojrzewania wiąże się z burzą hormonów, które potrafią zaburzać prawidłową pracę takich struktur, jak chociażby skóra. To właśnie trądzik młodzieńczy jest jedną z przypadłości, z którymi muszą mierzyć się osoby między 11. a 30. rokiem życia. Na twarzy pojawia się wtedy duża liczba zaskórników oraz wyprysków, które mogą przekształcić się w stany zapalne. Poznaj przyczyny i objawy tej przypadłości.

Trądzik młodzieńczy a przyczyny powstawania

Powstawanie trądziku tego typu powodują głównie zmiany hormonalne, które nasilają się w okresie dojrzewania. Wzrasta wtedy poziom androgenów we krwi, który odpowiada za prawidłową pracę gruczołów łojowych. Pojawiają się również wykwity w postaci otwartej bądź zamkniętej. Kolejną przyczyną jest nadmierne rogowacenie się naskórka w okolicy ujścia wspomnianych gruczołów, a także mieszków włosowych. Bakterie, które namnażają się w tej okolicy doprowadzają do powstawania nieestetycznych krostek.

Wysyp wyprysków jest również często spotykany u wielu dojrzewających dziewczynek chwilę przed miesiączką. Negatywnie na jakość skóry wpływa także nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, a nawet opalanie się. Warto również zwrócić uwagę na dokładne oczyszczanie skóry z makijażu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Niektóre preparaty mogą podrażniać naskórek, a w przypadku takich schorzeń jak atopia czy łojotokowe zapalenie skóry jest to tym bardziej niebezpieczne.

Jakie są objawy trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy występuje w formach zarówno otwartych, jak i zamkniętych zaskórników oraz wykwitów skórnych. Mogą one lokalizować się na tych fragmentach naskórka, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Wykwity chorobowe pojawiają się więc na twarzy, górnej połowie klatki piersiowej, na plecach, a nawet w okolicy pośladków. Można je podzielić na kilka typów klinicznych.

Najczęściej spotykany jest trądzik zaskórnikowy. Dominujące są w nim otwarte i zamknięte wypryski, które występują najczęściej w okresie pokwitania. Z kolei forma grudkowo-krostkowa charakteryzuje się zmianami zapalnymi. Bardziej agresywną formą tego schorzenia jest trądzik ropowiczy, bliznowaciejący oraz piorunujący.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Diagnostyka i poprawne leczenie trądziku młodzieńczego powinno być dobierane do każdego pacjenta indywidualnie. Jest to zależne od rodzaju oraz stopnia nasilenia zmian. Wymagają one zastosowania specjalistycznych preparatów zewnętrznych. W przypadku wykwitów o charakterze zapalnym konieczne będzie wdrożenie nawet antybiotyków.

W leczeniu miejscowym wspomagają różnego rodzaju kosmetyki z kwasami, najczęściej mlekowym bądź salicylowym. Regenerację skóry wspierają także maści i kremy oparte na pochodnych witaminy A. Wpływają one na regulację pracy gruczołów łojowych, przez co ograniczana jest nadmierna ilość wydzielanego sebum. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę i ochronę skóry przed promieniami ultrafioletowymi. W zależności od stopnia zaawansowania trądziku mogą być również zalecone specjalne terapie kwasami.