Trumna do pochówku tradycyjnego – czym się kierować przy jej wyborze?

pogrzeb

Pogrzeb to czas szczególnie trudny dla rodziny oraz bliskich zmarłego. Aby jednak uroczystość przebiegła zgodnie z planem należy wcześniej zrealizować wszystkie ważne formalności. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór trumny do pochówku tradycyjnego. Czy kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Trumny – wybór materiału

Jeśli chodzi o trumny w Katowicach lub w każdym innym mieście, to zawsze należy zwracać uwagę na wybór materiału z jakiego są one wykonane. W tradycyjnym pochówku wykorzystuje się drewno. Najczęściej jest ono sosnowe lub dębowe. To pierwsze to najpopularniejszy wybór ze względu na niską cenę. Jeśli jednak zależy nam na trwałości oraz wysokich walorach estetycznych to warto zainwestować w trumnę dębową. Cechą wyróżniającą ten rodzaj drewna jest to, że łatwo poddać go obróbce. Dzięki temu trumna może być za niewielką dopłatą wyposażona w ciekawe i unikatowe zdobienia, które mogą lepiej oddać charakter zmarłego.

Trumny – wymiary oraz kształt

Wybierając trumnę trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej wymiary. Powinny one odpowiadać wzroście oraz wadze zmarłego. Najczęściej wystarczy taka o standardowym przekroju, jest ona w kształcie prostopadłościanu. Jeśli nie mamy pewności czy dany model będzie odpowiedni to warto skonsultować tą kwestię z pracownikiem zakładu pogrzebowego. W większości przypadków sprawdzi się tak zwana trumna papieska o regularnych wymiarach. Jeśli jednak chcemy zwiększyć nieco rangę pogrzebu to dobrą alternatywą może być model z elementami zaokrąglanymi i rozszerzanymi na krótszych końcach.

Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszą się natomiast trumny amerykańskie. Są wyposażone w dwa osobno odchylane wieka. To masywne, duże modele, najczęściej wykonane z ozdobnego metalu. Ich cena jest w pełni adekwatna do ich jakości. Są przeznaczone zwłaszcza na uroczyste ceremonie podczas których bliscy mogą pożegnać się ze zmarłym w trakcie trwania wielogodzinnej ceremonii. W znaczący sposób podwyższają rangę takiego wydarzenia.