Trycholog – czyli lekarz od włosów

Trycholog

Twoje włosy są rzadkie, wiotkie, łamią się a może nadmiernie wypadają ? Szukasz pomocy, ale nie wiesz jaki lekarz będzie w stanie zdiagnozować Twój problem ? A może obiło Ci się o uszy, że istnieje lekarz który zajmuje się tylko i wyłącznie problemami „włosowymi ? Trycholog, czyli specjalista który zajmuje się badaniem, a także leczeniem chorób związanych z włosami oraz skórą głowy.

Kim jest trycholog i kiedy należy się do niego umówić na wizytę ?

Trycholog jest lekarzem, jego zadaniem jest rozpoznanie chorób skóry głowy oraz włosów. Często mając problem z włosami, udajemy się do dermatologa, a powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza który jest trychologiem. Do gabinetu trychologicznego udajemy się z takimi problemami jak:

 • Wypadanie włosów
 • Łysienie
 • Łojotokowe zapalenie skóry
 • Przetłuszczające włosy
 • Przetłuszczająca się skóra głowy
 • Łupież
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Łuszczyca
 • Podrażnienia skóry głowy
 • Swędzenie głowy
 • Różnego rodzaju wypryski na głowie

Do głównych zadań trychologa zaliczamy:

 • Analizę stanu skóry głowy
 • Zbadanie cebulek włosa
 • Ustalenie przyczyn wypadania włosów
 • Ustalenie odpowiedniej pielęgnacji
 • Wdrożenie leczenie
 • Postawienie diagnozy w przypadku łysienia również rodzaju

Trychologia nie jest specjalizacją medyczną. Trycholodzy nie są lekarzami, są tylko i wyłącznie specjalistami w konkretnej dziedzinie. Żeby zostać trychologiem, nie wystarczy szybki kurs, trzeba ukończyć studia wyższe w kierunku kosmetologii, oraz studia podyplomowe.

Jak wygląda wizyta u trychologa ?

Wizyta w gabinecie trychologa jest płatna,i opiera się głównie na dokładnym wywiadzie lekarskim. Informacje które przekażemy podczas takiej wizyty, mogą mieć duże znaczenie w diagnozowaniu. W gabinecie zostanie również wykonanie badanie skóry głowy, za pomocą specjalnej kamerki. Takie badanie pozwoli zobrazować stan skóry głowy, naskórka, cebulek a także mieszków włosowych. Dodatkowo trycholog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Zdarza się że otrzymane wyniki badań, wskazują diagnozę którą trzeba leczyć u innego specjalisty. W takim przypadku zostaniemy skierowanie do odpowiedniego lekarza. Jeżeli okaże się, że problem dotyczy włosów i skóry głowy, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Trycholog może diagnozować wyniki badań z dermatologiem, endokrynologiem, dietetykiem, psychologiem a nawet psychiatrą. Zdarzają się choroby, których podłoże wywołuje psychika.

Jak często trzeba odwiedzać tego specjalistę ?

Aby określić jak często będzie trzeba odwiedzać specjalistę od włosów, należy znać diagnozę. Czasami wystarczy jedna lub dwie wizyty na których zostaną wybrane odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i problem znika. Jednak w przypadku leczenia łysienia, będziemy musieli systematycznie zapisywać się na wizyty. Wykonując zabiegi, których celem jest poprawa kondycji skóry głowy oraz włosów, trzeba liczyć się z dosyć sporym wydatkiem. Takie zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Mezoterapia, zabiegi z użyciem tlenu oraz dwutlenku węgla, naświetlania, elektrostymulacja czy ostrzykiwanie osoczem to jedne z niewielu zabiegów które są wdrażane przez trychologa. Takie zabiegi powodują dotlenienie skóry głowy, poprawę krążenia, pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu, a także regenerację. Dlatego podczas wizyty, dowiemy się jak często będziemy musieli odwiedać tego specjalistę.

Jak wybrać dobrego trychologa ?

Podczas wyboru trychologa, należy upewnić się że skończył odpowiednie studia. W obecnych czasach, niestety coraz więcej firm, oferuje szybkie szkolenia z zakresu pielęgnacji włosów i skóry głowy. Po tak ukończonym kursie, osoby otwierają pseudo gabinety, i przez swoja minimalna wiedzą tylko szkodzą zamiast leczyć. Dlatego zanim udasz się do specjalisty, sprawdź opinie na jego temat, sprawdź ukończone studia. Na wizycie zadawaj dużo pytań, aby upewnić się, że dany specjalista ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Aby skorzystać z naprawdę dobrego gabinetu trychologicznego, szukaj klinik medycyny estetycznej. W takich klinikach lekarze dermatolodzy, często współpracują z trychologami po odpowiednich studiach. Warszawska klinika OT CO, oferuje konsultacje u specjalisty Trychologa a także dermatologa. Ich ogromna wiedza oraz doświadczenie gwarantują, że trafią Państwo w odpowiednie ręce, a leczenie przyniesie upragnione efekty.