Twoja komfortowa sypialnia – porady i wskazówki

wystroj sypialni

Zapewnienie właściwej higieny snu jest kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia. Znaczenie ma ma nie tylko długość snu, ale również jego jakość, a na nią z kolei wpływa w znacznej mierze sposób aranżacji sypialni. Jak zatem sprawić, by nasza sypialnia była komfortowa i wspierała nasz zasłużony odpoczynek? Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które przedstawimy w dalszej części artykułu.

Spis treści:

Kolory to podstawa

Odpowiednie łóżko – najważniejsza decyzja
Meble do sypialni – tylko te funkcjonalne

Nie zapominajmy o właściwym oświetleniu!

Kolory to podstawa

wystroj sypialni

Nie stworzymy pięknej sypialni bez odpowiednich barw. Przy wykańczaniu wnętrza zwróćmy zatem szczególną uwagę na dobór kolorów: zarówno ścian, jak i mebli oraz dodatków. Najczęściej stawia się tu na jasne kolory – aranżacja sypialni w odcieniach pastelowych tworzy odprężający nastrój. Jasne ściany w sypialni dają większą swobodę w doborze pozostałych elementów wyposażenia, sprawiają również, że wnętrze wydaje się być optycznie większe.

Odpowiednie łóżko = najważniejsza decyzja

wystroj sypialni

Nawet najpiękniejsze i najlepiej dobrane kolory to jedynie baza do urządzenia komfortowej sypialni. Kluczowy dla jej funkcjonalności jest odpowiedni dobór mebli. Najbardziej istotne jest oczywiście łóżko. Jeżeli nasza sypialnia jest troszkę większa, możemy pozwolić sobie na szerokie i wygodne łóżko kontynentalne. Niebanalne znaczenie ma również dobór materaca o odpowiedniej miękkości i sprężystości – to on będzie odpowiedzialny za komfort naszego snu, a co za tym idzie – samopoczucia na co dzień.

Meble do sypialni – tylko te funkcjonalne

Sypialnia to miejsce, gdzie najlepiej jest zdecydować się jedynie na te najbardziej potrzebne meble. Wygodny stoliczek lub szafka nocna będą doskonałym miejscem na lampkę nocną i odłożenie książki, po którą wielu z nas sięga przed snem. Bardzo praktyczna jest również pojemna komoda, w której środku pomieścimy rzeczy codziennego użytku, a na której blacie ustawimy kwiaty, fotografie, czy inne drobne ozdoby. Chociaż od lat najczęściej wybierane meble w sypialni to meble stonowane, w stylu skandynawskim, ciekawym rozwiązaniem są również kolorowe, nietuzinkowe modele.

Nie zapominajmy o właściwym oświetleniu!

wystroj sypialni

Wykańczanie sypialni nie mogłoby obyć się bez doboru odpowiedniego oświetlenia. Nasza aranżacja musi w końcu zachwycać nie tylko w dzień, ale i po zachodzie słońca! Najlepiej sprawdzą się oczywiście lampki nocne, jednak nie może to być jedyne oświetlenie w sypialni. Ważne jest również oświetlenie górne – możemy wybierać pomiędzy bardziej klasycznymi propozycjami, jak eleganckie żyrandole, a modernistycznymi lampami, jeśli ma być to nowoczesna sypialnia. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety, które sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.