Uprawa malwy w ogrodzie – poradnik

Kiedyś była nieodłącznym elementem wiejskich ogródków, dzisiaj znowu wraca do łask. Malwa ogrodowa jest bowiem rośliną prostą w uprawie, charakteryzującą się dużymi walorami dekoracyjnymi. Zazwyczaj sadzana jest wzdłuż płotów, dekorując ogrodzenia i zachwycając pięknymi groniastymi kwiatostanami. Jak wygląda uprawa malwy w ogrodzie?

Malwa ogrodowa i jej odmiany

Malwa ogrodowa to wysoka bylina krótkowieczna, która dorasta nawet powyżej dwóch metrów. Z reguły kwitnie przez około 2-4 lata. Jest to jednak roślina bardzo siewna, dzięki czemu na jednym miejscu malwa rośnie w rzeczywistości przez lata.

Najpopularniejsze odmiany malwy to:

  • Malwa pełna zwykła
  • Malwa szkocka
  • Malwa Alleghanies
  • Malwa Chater’s

W zależności od odmiany malwy jej kwiatostany są pełne, półpełne lub pojedyncze, o barwach różowych, purpurowych, czerwonych, białych, żółtych i czarnych.

Malwy uprawa – wymagania i pielęgnacja

Uprawa malwy ogrodowej nie jest trudna, trzeba jednak pamiętać o tym, że lubi ona stanowiska słoneczne i suche oraz osłonięte przed wiatrem. Ze względu na osiąganą wysokość i ciężkie kwiaty malwa wymaga często palikowania. Malwy dobrze czują się na podłożu przepuszczalnym, ale wystarczy im zwykła ziemia ogrodowa.

Sadzenie malwy także nie jest trudne. Można wysiewać ją z nasion – robi się to latem, jak i sadzić do gruntu młode sadzonki, które sadzi się od października do pierwszych dni listopada. Po zasadzeniu młodych sadzonek, malwy należy systematycznie podlewać. Później można to robić rzadziej, jednak tak, aby malwy nie przesuszyć. Przy czym malwa lepiej rośnie wtedy, kiedy podlewa się ją niezbyt często, ale obficie.

Niezwykle ważne dla przedłużenia żywotności malwy jest obrywanie przekwitłych kwiatostanów. Ponadto malwa różowa ma skłonność do chorób grzybowych, dlatego warto ją spryskać preparatami naturalnymi, takimi jak gnojówka z krwawnika, pokrzywy albo skrzypu.

Malwa w ogrodzie – co jeszcze warto wiedzieć?

Malwa to roślina, która świetnie pasuje do ogrodów wiejskich i rustykalnych. Oprócz tego, że bardzo efektownie kwitnie, to wabi również pszczoły i motyle, co sprawia, że latem ogród tętni życiem. Przy czym malwy można uprawiać nie tylko wzdłuż ogrodzeń czy murów, ale także na rabatach bylinowych.

Warto również wiedzieć, że malwa – głównie malwa czarna jest rośliną prawoślazową stosowaną w medycynie. Ma ona właściwości nawilżające błony śluzowe, ułatwiające odkrztuszanie i osłaniające przewód pokarmowy. Używa się jej również w przemyśle spożywczym jako barwnik do win i dodatek smakowy do różnego rodzaju herbatek ziołowych.