USG serca – jakie są wskazania do jego wykonania?

badanie serca

Istnieje wiele różnych badań przydatnych w diagnostyce chorób i wad serca. Są wykonywane w specjalistycznych placówkach kardiologicznych lub w szpitalach. Przeważnie skierowanie na wybrany rodzaj badań zapewnia lekarz kardiolog lub ewentualnie lekarz rodzinny – internista.

Badania kardiologiczne – kiedy je wykonać?

Dość często badania wykonuje się po wizycie u lekarza ogólnego, bo jest podejrzenie choroby serca. Pacjent może dostać skierowanie na usg serca w Chojnicach lub badanie holterem. Przeważnie trafia do szpitala na dzień lub dwa, co ułatwia zrobienie niezbędnych badań za jednym podejściem.

Na USG lub EKG wysiłkowe w Chojnicach kierowani są np. pacjenci z podejrzeniem wady serca. Badania te będą niezbędne, jeśli lekarz zechce ocenić zmiany w strukturze mięśnia sercowego (podejrzewa wadę fizyczną, zrosty lub guzy) oraz sprawdzić, jak serce pracuje podczas zwiększonego wysiłku.

Leczenie niewydolności serca – niezbędne badania

Skierowanie na badania mogą otrzymać też pacjenci z chorobami przewlekłymi. Uwzględnia je opieka kardiologiczna w Chojnicach oferowana osobom z niewydolnością serca, nieoperacyjnymi wadami, utrwalonym migotaniem przedsionków itd. Regularnie uzyskiwane wyniki badań ukazują, czy choroba cofa się czy postępuje.

Kardiolog w Chojnicach może zlecić wspomniane już USG serca, by za pomocą ultrasonografu obejrzeć wnętrze narządu w nieinwazyjny sposób. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można wykonać je od razu po tym, jak pacjent dotrze do gabinetu lub zostanie umieszczony w szpitalu.

Leczenie wad serca i inne wskazania do USG

Badania takie jak próby wysiłkowe w Chojnicach oraz USG serca są też zalecane w diagnostyce i leczeniu wad serca. Na ich podstawie można ocenić bieżący stan chorego i co najważniejsze nie trzeba długo czekać na wyniki. Większość badań można wykonać w dobrze wyposażonym gabinecie.

Podsumowując, USG serca to jedno z istotnych badań w diagnostyce kardiologicznej. Jest bardzo łatwe do wykonania i zapewnia szybkie uzyskanie obrazu pozwalającego na ocenę stanu zdrowia mięśnia sercowego.