Jednym z efektów ubocznych procesu produkcji sprężonego powietrza jest kondensat. Powstaje on niemalże w każdym miejscu instalacji sprężonego powietrza. Jest mieszaniną wody, cząstek stałych i olejów. Zanieczyszcza sprężone powietrze, co może zakłócać działanie instalacji, ale także wpływać negatywnie na jakość produktów. To z kolei w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu konsumentów oraz negatywnie odbić się na wizerunku marki. Jak do sprężonego powietrza dostają się zanieczyszczenia oraz jak się je usuwa? Sprawdźmy.
Skąd biorą się zanieczyszczenia w instalacjach sprężonego powietrza?
Za wytworzenie kondensatu odpowiadają zanieczyszczenia, które mogą się przedostawać do instalacji sprężonego powietrza na różne sposoby. Przede wszystkim są zasysane z otoczenia razem z powietrzem. Wówczas do sieci trafiają wilgoć, różnego rodzaju pyły, węglowodory oraz drobnoustroje. I choć takich zanieczyszczeń nie da się zauważyć gołym okiem, wytrącają się one podczas kompresji powietrza i w postaci płynnej osadzają na różnych elementach instalacji. Innym źródłem zanieczyszczeń jest też sama sprężarka, z której do instalacji przedostają się resztkowe opary oleju. Za pojawienie się oleju i innych środków smarnych w sieci odpowiada również smarowanie różnych elementów instalacji, takich jak np. zawory czy złącza w celu usprawnienia ich działania. Dostawca technik uzdatniania sprężonego powietrza BEKO Technologies oferuje rozwiązania pomocne w pozbyciu się kondensatu.
Jak pozbyć się kondensatu z instalacji?
Odprowadzenie kondensatu nie może zostać wykonane wprost do kanalizacji, ze względu na zanieczyszczenia i duże stężenie olejów. Z tego powodu bezpośrednio przed utylizacją wymagane jest jego uzdatnienie. W pierwszej kolejności do usuwania zanieczyszczeń z instalacji wykorzystuje się spusty kondensatu. Przykładem jest dren kondensatu BEKOMAT. Do uzdatniania kondensatu po jego odprowadzeniu z sieci stosuje się z kolei separatory. Wyposażone są one w specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia i uniemożliwiają ich przedostawanie się do kanalizacji razem z wodą. Wśród takich separatorów wymienić można np. separator woda-olej OWAMAT oraz separator reakcyjny BEKOSPLIT.
Leave a Reply