Handlowiec to bardzo popularny zawód, ponieważ zatrudnienie na takim stanowisku można znaleźć w praktycznie każdej firmie handlowej lub usługowej. Osoba wykonująca te obowiązki poszukuje nowych klientów i kontrahentów oraz dba o dobre relacje z obecnymi dostawcami i dystrybutorami. W jakich branżach jest najwięcej pracy dla handlowców? Podpowiadamy.

Czym zajmuje się handlowiec?

Handlowiec to osoba spełniająca bardzo ważną rolę w każdym przedsiębiorstwie. Od wyników jej pracy zależy finansowy sukces firmy. W ramach swoich codziennych obowiązków w głównej mierze zajmuje się przygotowaniem umów kupna i sprzedaży. Prowadzi negocjacje, a następnie podpisuje je w imieniu firmy, którą reprezentuje. Dba o dobre relacje z kontrahentami oraz aktualizuje ofertę i zbiera informacje o bieżących potrzebach, a także przygotowuje raporty o aktualnych zamówieniach. Współpracuje z wieloma działami w firmie. Między innymi z marketingowcami oraz produkcją w celu weryfikowania stanów magazynowych. Specyfika jego pracy zależy w głównej mierze od tego w jakiej branży działa konkretna firma.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę jako handlowiec?

Pracę jako handlowiec najłatwiej znaleźć w firmach, które zajmują się aktywną sprzedażą usług i produktów oraz handlem. Największe zapotrzebowanie jest zwłaszcza w branżach specjalistycznych. Tam handlowiec musi wykazywać się szeroką wiedzą z zakresu określonych, sprzedawanych produktów. Dotyczy to głównie branż takich jak IT, przemysł ciężki i budownictwo, a także motoryzacja. Natomiast sprzedaż produktów farmaceutycznych wymaga szerokiej wiedzy i odpowiedniej specjalizacji, więc posiadając odpowiednie wykształcenie i niezbędne predyspozycje można znaleźć tam zatrudnienie bez większych trudności. Dynamicznie rozwijająca się branża elektroniczna potrzebuje specjalistów w różnych dziedzinach. Niezbędni okazują się także handlowcy, którzy otwarci są na nieustanne poszerzanie własnej wiedzy z tego zakresu.

Pracę można znaleźć zarówno w małych firmach produkcyjnych, jak i spróbować szczęścia w wielkich sieciach handlowych. Można wykonywać obowiązki zarówno w biurze, a więc prowadzić kompleksową obsługę klienta i wyszukiwać klientów zdalnie, jak i podróżować nawet za granicę, aby przygotowywać i podpisywać umowy z kontrahentami. Zwłaszcza branża różnorakich usług nieustannie potrzebuje doświadczonych przedstawicieli handlowych. Można więc pracować w banku, ubezpieczeniach, biurze podróży lub jako przedstawiciel operatora telekomunikacyjnego. Ze względu na duże zapotrzebowanie na specjalistów i doświadczonych fachowców nietrudno wynegocjować dobre stawki przy umowie o pracę.

Jakie umiejętności zwiększają szansę na zatrudnienie jako handlowiec?

Na pewno jedną z najważniejszych kwestii jest doskonała znajomość sprzedawanego produktu. Taką wiedzę można zdobyć w trakcie wykonywania obowiązków, ale podstawy związane ze specyfiką branży i rynku przydają się już na starcie. Zanim zaaplikujemy na konkretne stanowisko warto więc poznać szczegóły odnośnie najpopularniejszych produktów oraz tego co jest najważniejsze dla przeciętnego klienta, a więc co motywuje go do zakupu.

Niebagatelne znaczenie w pracy handlowca mają ponadprzeciętne zdolności komunikacyjne. Przydaje się także umiejętność radzenia sobie w stresowych sytuacjach oraz samodzielna organizacja czasu pracy. W wielu przypadkach pracodawca nie przydziela określonych zadań i to od danego pracownika zależy w jaki sposób spędzi czas w pracy. Natomiast efektywność mierzy się na podstawie zawiązanych umów i zrealizowanych transakcji sprzedaży. Nic więc dziwnego, że przydaje się wiedza z zakresu psychologii, aby móc efektywnie prowadzić negocjacje i umieć stawiać na swoim. Oczywiście w taki sposób, aby nie zrazić klienta do siebie i do firmy.

Umiejętności komunikacyjne można zdobyć i rozwijać podczas wykonywania wielu różnorakich prac. Dość często kariera handlowca zaczyna się już w momencie pracy w call center. Dzięki codziennym telefonom poprawiają się zdolności komunikacyjne. Jest to więc jest to doskonały trening przed spotkaniem twarzą w twarz z klientem.