Problem potliwości stóp pojawia się nie tylko latem, ale również zimą, kiedy na stopy zakłada się ocieplane obuwie. Aby nieco zapobiec przykremu zapachowi oraz dyskomfortowi, jaki pojawia się, gdy stopy są wilgotne, warto przyjrzeć się nie tylko butom, ale i skarpetkom. Ich jakość, w tym krój i skład mają duże znaczenie dla wygody stóp i zachowania przez nie świeżości. Jakie skarpetki wybrać, by stopy pociły się mniej? Co jeszcze można zrobić, by dyskomfort wilgotnych stóp?

Jaki skład skarpetek wybrać?

Pocenie się jest czynnością fizjologiczną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie można tego całkowicie wyeliminować. Jeśli jednak występuje w nadmiernym stopniu, zastosowanie pewnych rozwiązań pozwoli zmniejszyć potliwość i tym samym zwiększyć codzienny komfort. W przypadku stóp duże znaczenie mają skarpetki. Jak wyjaśnia producent skarpet i rajstop Martinex, poceniu się stóp sprzyjają sztuczne włókna, dlatego warto ich unikać i wybierać skarpetki z włókien naturalnych, które posiadają tylko niewielką domieszkę elastanu odpowiadającego za elastyczność skarpet i łatwość dopasowywania się do kształtu stopy.

Jakie włókna naturalne wybrać? Jednym z najpopularniejszych jest bawełna. Skarpety bawełniane oferowane są w wielu kolorach i wzorach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Włókna są mocne i odporne na ścieranie. Skarpetki z bawełny łatwo utrzymuje się w czystości. I co najważniejsze, mają doskonałe właściwości higroskopijne. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Równie skuteczne są skarpety z włókna bambusowego, których doskonałe właściwości termiczne sprawiają, że sprawdzają się zarówno latem, kiedy przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać, jak i zimą, kiedy stopy trzeba ogrzać, ale jednocześnie nie doprowadzić do nadmiernego pocenia. Jedną z interesujących właściwości skarpet bambusowych jest odporność na bakterie, co eliminuje nieprzyjemny zapach mogący powstać, gdy stopy się spocą.

Skarpetki sportowe dla aktywnych stóp

Nadmierny wysiłek fizyczny przyczynia się do zwiększonej potliwości stóp, dlatego zaleca się, by podczas każdej aktywności fizycznej, stosować specjalne skarpetki sportowe. Zarówno ich skład, jak i krój są przystosowane do tego, by zapewniać maksymalny komfort stopom, nawet w trudnych warunkach. Tego typu skarpetki doskonale odprowadzają wilgoć i zapewniają cyrkulację powietrza na właściwym poziomie.