W jakich wzorach i kolorach występują kamizelki ostrzegawcze?

kamizelka odblaskowa

Kamizelki ostrzegawcze to obowiązkowy element ubioru pracowników wielu branż. Często nie mamy pojęcia, że powinniśmy założyć kamizelkę odblaskową, np. poruszając się pieszo i rowerem po zmroku w terenie niezabudowanym, a także podróżując samochodem. Jaki kolor powinny mieć kamizelki ostrzegawcze? W jakich wzorach są dostępne i kiedy trzeba koniecznie z nich korzystać? Podpowiadamy.

Kamizelka ostrzegawcza – kiedy trzeba ją założyć?

Kamizelki ostrzegawcze (kamizelki odblaskowe) to jeden ze środków ochrony indywidualnej, w które muszą zostać wyposażeni np. pracownicy wykonujący swoje obowiązki zawodowe w pobliżu dróg, a także na halach i w magazynach, w których korzysta się z pojazdów transportu bliskiego. Każdy z nas jest zobowiązany do założenia kamizelki ostrzegawczej, jeżeli poruszamy się pieszo lub na rowerze po zmroku w terenie niezabudowanym.

Warto mieć kamizelkę ostrzegawczą w samochodzie – choć brak jest w Polsce przepisu nakazującego jej posiadanie na wyposażeniu pojazdu, to w innych krajach przepisy stanowią inaczej. Wysokiej jakości, zgodne z obowiązującymi normami kamizelki ostrzegawcze dostępne są np. w serwisie internetowym kamizelkaodblaskowa.pl. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, gdzie kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, jeżeli wyruszamy w dłuższą podróż np. po Europie, bo bez niej nie będziemy mogli opuścić pojazdu podczas jego awarii.

Ważne! Kamizelki odblaskowe zwiększają naszą widoczność nie tylko po zmroku, ale także w dzień, gdy panują trudne warunki pogodowe. Z tego względu warto z nich korzystać częściej, niż wymaga tego od nas obowiązujące prawo, bo kamizelka ostrzegawcza w wielu przypadkach ratuje zdrowie i życie.

Jaki kolor mają kamizelki ostrzegawcze?

Kamizelki ostrzegawcze, które są zgodne z obowiązującymi normami, mają kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Właściwa kamizelka ostrzegawcza ma także odblaskowe pasy z przodu i z tyłu, które gwarantują prawidłową widoczność. Nie każda kamizelka odblaskowa, która dostępna jest na rynku, spełnia obowiązujące normy, dlatego najlepiej dokonywać zakupów u sprawdzonych sprzedawców.

Chcąc zamówić większą partię kamizelek ostrzegawczych np. dla pracowników, a także grupy uczniów lub przedszkolaków, możemy zdecydować się na wykonanie nadruków, które będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Na kamizelce odblaskowej może zostać wykonany nadruk logo firmy oraz inna grafika, która np. zachęci dzieci do zakładania odzieży ostrzegawczej.

Wzory kamizelek odblaskowych

Kamizelki odblaskowe dostępne są w wielu wzorach i rodzajach. Możemy podzielić je na kamizelki dla dzieci i dorosłych, a także kamizelki przeznaczone dla konkretnych grup zawodowych. Istnieje możliwość personalizacji kamizelki ostrzegawczej.