Wilgotnościomierze do ziarna – jaki wybrać?

ziarna wilgotosciomierz

Czas zebrania zboża ma duże znaczenie dla ceny, jaką można za nie uzyskać na skupie, ponieważ przesądza o jego parametrach oraz kosztach przechowywania. Optymalny moment na rozpoczęcie żniw ustala się na podstawie wilgotności ziarna. By móc ją precyzyjnie określić trzeba jednak skorzystać z dobrej jakości urządzenia pomiarowego. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni wilgotnościomierz, który przyda się w przypadku rozmaitych ziaren.

Dlaczego wilgotność ma znaczenie?

Sprzęt potrzebny w gospodarstwie rolnym zajmującym się produkcją roślinną to nie tylko duże i kosztowne maszyny, ale także spora ilość mniejszego i mobilnego wyposażenia. Najlepszym miejscem do kompletowania niezbędnego oprzyrządowania będą wszechstronnie zaopatrzone firmy, specjalizujące się w obsłudze rolnictwa, gdzie można znaleźć zarówno części do agregatów uprawowych, jak i niezbędne przy ustalaniu właściwego czasu rozpoczęcia żniw wilgotnościomierze. Będą one konieczne, ponieważ mokre ziarno podczas przechowywania może być zaatakowane przez drobnoustroje takie jak bakterie, grzyby czy pleśnie, co szybko doprowadzi do jego popsucia się ze względu na pojawienie się szkodliwych mykotoksyn. Duża ilość wilgoci nierzadko zmniejsza również zdolność kiełkowania zboża. Wysoka wilgotność to także intensywnie zachodzące procesy oddychania komórkowego skutkującego poważnym zmniejszaniem się masy. Problemem będzie też zjawisko mokrego grzania się zboża, skutkujące dalszym podnoszeniem wilgotności i potęgowaniem skali strat. Pozyskanie mokrego ziarna oznacza też niższą cenę, ponieważ musi ono wcześniej zostać odpowiednio wysuszone, co oznacza dodatkowe spore nakłady na wytworzenie niezbędnej do tego celu energii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wilgotnościomierza?

Wilgotnościomierze dostępne np. w ofercie firmy Błaut-Rol to urządzenia, które mogą wykorzystywać jedną z dwóch technik pomiaru. Będzie to metoda pojemnościowa, przy której mierzy się wilgotność całych ziaren albo rozkruszowa, kiedy ziarna należy zmielić. Spotyka się także wilgotnościomierze, w których ziarno musi być poddane zagęszczeniu przez odpowiednio silne ściśnięcie go w komorze aparatu. Warto też pamiętać, że różnice między poszczególnymi modelami dotyczą również oferowanej dokładności oraz powtarzalności pomiarów.