Wykorzystanie płyt OSB w budownictwie

plyta osb

Drewno oraz materiały drewnopochodne mają coraz szersze zastosowanie w budownictwie. Jednym z takich materiałów, po które najczęściej sięgają fachowcy, są płyty OSB –  sprasowane, kompozytowe płyty o charakterystycznej budowie, wykonywane najczęściej z drzew iglastych. Jakie są właściwości tych płyt ze sprasowanych wiórów drzewnych i do czego wykorzystuje się je w budownictwie? Odpowiadamy!

Zalety płyt OSB jako materiału budowlanego

Płyty OSB są materiałem, który doskonale sprawdza się w przebiegu prac remontowych czy wykończeniowych. Dzięki obróbce z zastosowaniem ciśnienia i wysokiej temperatury oraz dodatku specjalnych żywic syntetycznych są bardzo wytrzymałe przy jednoczesnym zachowaniu smukłej budowy. Płyty OSB są też materiałem sprężystym i łatwym w obróbce, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Są również przy tym łatwe w montażu, a to wszystko sprawia, że doskonale sprawdzają się w wykonywaniu różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych.

Co więcej, płyty OSB są lekkie, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji i można je zastosować praktycznie wszędzie. Na uwagę zasługuje też ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy zmiany temperatur. W niektórych wnętrzach służą również jako elementy dekoracyjne, ponieważ w porównaniu z płytami pilśniowymi lub wiórowymi są znacznie bardziej estetyczne.

Jakie jest zastosowanie płyt OSB w budownictwie?

Oferta płyt OSB na rynku jest niezwykle szeroka. Producenci tacy jak np. SEWD – Centrum Drewna, oferują płyty kilku typów, o zróżnicowanych sposobach wykończenia, gęstości, rozmiarach czy wadze. Tym samym płyty OSB stosowane są w przebiegu wielu prac budowlanych i remontowych jako alternatywa dla litych desek czy sklejki. Wykorzystuje się je do przygotowywania konstrukcji domów lub budowy pomieszczeń gospodarczych, a także jako nośne zewnętrzne i wewnętrzne poszycia dachów oraz ścian.

Dzięki bardzo dobrym parametrom cieplnym płyty OSB świetnie sprawdzają się także jako materiał izolacyjny. Równie często służą jako poszycia stropów i podkładów podłogowych, szalunki czy okładzina podłogowa na legarach. Po płyty OSB sięga się też podczas aranżacji wnętrz, ponieważ doskonale wpisują się w klimat nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych pomieszczeń.