Wyposażenie do szkolnego laboratorium przyszłości – gdzie można je zamówić?

Laboratorium przyszłości jest programem rządowym opracowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, którego celem jest wspieranie uczniów w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Umożliwia on otrzymanie dofinansowania przez szkoły do zakupu specjalnego wyposażenia.

Do czego służy program laboratoriom przyszłości?

Stosowane w programie laboratorium przyszłości wyposażenie przeznaczone jest do rozwijania kompetencji przyszłości. Zaliczane są do nich kompetencje odnoszące się do dziedzin jak inżynieria, informatyka, matematyka, nauka, technologia, sztuka.

Szkoły mogą uzyskać dofinansowanie na zakupienie wyposażenia wspierającego rozwój tych kompetencji. Łącznie przeznaczono na ten cel ponad miliard złotych. Istnieje możliwość uzyskania 100% dofinansowania bez konieczności wpłaty własnej przez szkoły.

Jakie wyposażenie można zamówić do laboratorium przyszłości w szkole?

Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało katalog produktów, które mogą być zakupione w ramach dofinansowania.

Do produktów umożliwiających zakup w ramach programu zaliczane są między innymi:

  • drukarki 3D oraz akcesoria przeznaczone do drukarek

  • mikrokontrolery wraz z dodatkowym wyposażeniem, między innymi stacjami lutowniczymi

  • sprzęt audio i wideo pozwalający na nagrywanie dźwięku, obrazu, jego przetwarzanie

  • wyposażenie stanowisk, między innymi odpowiednie stoły, krzesła

Dokładne informacje o tym, jakie jest wchodzące w zakres programu laboratorium przyszłości wyposażenie, można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa.

Jak uzyskać dofinansowanie do szkolnego laboratorium przyszłości?

Szkoły, które chciałyby przystąpić do programu oraz zakupić wyposażenie z dofinansowaniem, mogą znaleźć wszystkie informacje na ten temat na stronie internetowej Ministerstwa.

W celu przystąpienia do programu konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów formalnych oraz zakupienie wyposażenia znajdującego się w katalogi programu, które spełnia określone wymagania.

Gdzie dostępne jest wyposażenie do laboratorium przyszłości?

Sprzęt przeznaczony do stworzenia szkolnego laboratorium przyszłości można obecnie znaleźć w sprzedaży w wielu punktach. Najszersza gama produktów znajduje się głównie w sklepach specjalizujących się w zaopatrzeniu szkół.

Sklepy prowadzące sprzedaż wyposażenia oferują go w wariantach podstawowych. Wyposażenie podstawowe może być następnie uzupełnione również o wyposażenie dodatkowe, które poszerza jego funkcjonalność.

Dostępne są także praktyczne zestawy zawierające różne rodzaje produktów przeznaczonych do stworzenia stanowisk dla uczniów w ramach programu. Zawierają one wtedy wszystkie wymagane elementy, co powoduje, że nie wymagają one już dobierania ich dodatkowo.