Chcesz założyć rolety w domu albo w biurze? W takim przypadku duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materiału. Aby znaleźć tkaninę na roletę, warto skorzystać z wzornika. Sprawdź, jak dobrać najlepszy materiał do wykonania rolety!

Rolety do domu i do firmy

Rolety wewnętrzne to osłony okienne o wszechstronnym zastosowaniu, które pozwalają na uzyskanie estetycznego przesłonięcia okna. Chronią one jednocześnie przed wzrokiem innych osób, zapewniając właściwą prywatność, a także ograniczają nadmierne nasłonecznienie wnętrz.

Ze względu na swoje właściwości rolety sprawdzają się zarówno w domu, jak i w firmie. Szeroka gama modeli, na przykład mini rolety, rolety w kasecie, rolety pionowe czy rolety dzień – noc pozwala na dopasowanie ich do konkretnego miejsca montażu, przeznaczenia i do swojego gustu.

Aby roleta mogła spełniać swoją rolę, powinna być wykonana z odpowiedniego materiału. Aby go dobrać, stosuje się wzorniki rolet. Jak dopasować najlepszy rodzaj tkaniny do rolety?

Rodzaje tkanin na rolety

We wzornikach rolet można znaleźć szeroką gamą różnych materiałów do rolet. Wśród nich znajdują się poniższe:

  • Tkaniny standardowe – najtańsze tkaniny w jednolitym kolorze, dostępne w wielu wariantach barw, dlatego można łatwo dopasować je do aranżacji wnętrza. Można zakupić je także w najniższych cenach, więc są często wybierane przez klientów.
  • Tkaniny zaciemniające – tego typu tkaniny wyróżniają się grubszą budową, co powoduje, że nadają się one do skutecznego zaciemniania pomieszczeń. Warto zdecydować się na nie wtedy, gdy w pomieszczeniu planuje się spać czy oglądać telewizję, dlatego skuteczne zablokowanie światła ma duże znaczenie.
  • Tkaniny wycinane laserowo – to nowość w ofercie firmy wykonujących osłony okienne. Tkaniny są jednolite, ale dzięki wycięciom laserowym mają niebanalny wygląd.
  • Tkaniny z wzorami – drukowane we wzory tkaniny na rolety mogą stać się ozdobą wnętrza samą w sobie. Popularne są głównie wzory kwiatowe, ornamenty.
  • Tkaniny z dekoracyjnym wykończeniem – wyróżniają się efektownym wykończeniem dołu, na przykład w kształcie fali.
  • Tkaniny z fakturą – wyróżniają się widoczną fakturą, na przykład przypominającą plecionkę.

Jak dopasować odpowiednią tkaninę na roletę?

Aby rolety wyglądały atrakcyjnie, warto poświecić chwilę i sprawdzić dokładnie wzorniki rolet dostarczone przez producenta.

Najczęściej klienci decydują się na wykonanie rolet w kolorze dopasowanym do ramy okiennej, czyli białym albo brązowym, lecz także popularne są inne neutralne barwy, na przykład beżowy, szary czy czarny. Ciekawym wyborem mogą być też osłony z wzorami, na przykład z kwiatami do sypialni lub salonu, paskami do nowoczesnych wnętrz albo z groszkami do pokoju dziecięcego.