Z jakich materiałów wykonuje się urny pogrzebowe?

urna pogrzebowa

Współcześnie coraz więcej osób i rodzin decyduje się nie na tradycyjny pochówek z trumną, a na kremację. W takim przypadku, zamiast trumny, niezbędna jest urna, w której umieszczane są prochy zmarłego. Co warto wiedzieć o urnach pogrzebowych i z czego są one wykonywane?

Urna pogrzebowa – alternatywa dla tradycyjnej trumny

Jeśli osoba zmarła miała takie życzenie lub jest to wybór rodziny, kremacja zwłok odbywa się w specjalnych, przygotowanych w tym celu pomieszczeniach. Prochy po kremacji umieszczane są w urnach, czyli niewielkich pojemnikach posiadających zwężoną szyjkę i szeroki spód. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, urna musi być złożona na cmentarzu.

W porozumieniu z właściwymi ministerstwami mogą nastąpić odstępstwa od tej normy, jednak w praktyce zdarza się to rzadko. Urna może być umieszczona zarówno na cmentarzu komunalnym, jak i na parafialnym. Do wyboru mamy kilka możliwości, jeśli chodzi o samo miejsce: grób rodzinny, kwaterę bądź kolumbarium. Istnieje kilka rodzajów urn, które wykonywane są z różnych materiałów. Sprawdźmy, na jaką urnę możemy się zdecydować.

Z jakich materiałów wykonuje się urny pogrzebowe?

Na początek podkreślmy, że niezależnie od wybranego materiału, urna może być wykonana w dowolnej kolorystyce i posiadać zdobienia czy też tekst pożegnalny. Najczęściej rodziny decydują się na czarne bądź złote urny. Jeśli chodzi o materiał, najczęściej produkuje się uryny metalowe, a szczególnym rodzajem jest urna mosiężna. Wyróżnia ją wysoka trwałość i odporność na korozję. Innym rodzajem urny jest urna kamienna.

W dobrych zakładach pogrzebowych, takich jak np. Zakład Pogrzebowy Szadkowski możemy w ramach kompleksowej obsługi ceremonii pogrzebowej zamówić urny z granitu. Bardzo elegancko się prezentują i nawiązują do historii i tradycji – dawniej spopielone zwłoki umieszczano właśnie w kamiennych urnach. Ostatnim rodzajem urn są urny drewniane. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się sosnę lub dąb. Wówczas wyglądają trochę inaczej – najczęściej przypominają niewielką skrzynkę lub miniaturową trumnę.

Wybór materiału i zdobienia urny zawsze należy do rodziny bliskiej osoby (chyba, że za życia zmarły wyraził swoją wolę co do tej kwestii). Niezależnie jednak od rodzaju urny warto postawić na firmy, których artykuły pogrzebowe wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Wszak zależy nam, aby ostatnie pożegnanie bliskiej osoby odbyło się z godnością i estetyką.