Osoby związane zawodowo z branżą ochroniarską w swojej pracy korzystają z różnych środków i narzędzi. Z ich pomocą zapobiegają incydentom i interweniują, gdy jest to potrzebne. Środki ochrony fizycznej osób i mienia dopuszczone w pracy ochroniarza są określone przepisami prawa. Z jakich narzędzi mogą korzystać, pełniąc swoje obowiązki służbowe? Sprawdź, jakie wyposażenie może mieć przy sobie przeciętny pracownik ochrony!

Sprawna komunikacja podstawą w ochronie

W pełnieniu funkcji pracownika ochrony niezwykle ważna jest dobra komunikacja. Dlatego obecnie większość ochroniarzy wyposażona jest w zaawansowane środki łączności. Dzięki temu możliwa jest błyskawiczna wymiana informacji, co pomaga szybko reagować na niepokojące zdarzenia. Takim sprzętem dysponuje Firma ochroniarska Gabor Security w Gdańsku, która stawia na profesjonalizm i nowoczesność.

Czy ochroniarz może nosić broń palną?

Czy osoba zatrudniona w agencji ochrony może mieć licencję na posiadanie broni palnej? Pracownicy cyklicznie przechodzą szkolenia z jej używania. Jednak nie w każdej sytuacji broń może być elementem ekwipunku, który ma przy sobie pracownik ochrony. Co do zasady broń palna nie może być elementem wyposażenia ochroniarza podczas trwania masowych imprez publicznych. Podczas takich wydarzeń pracownik ochrony nie może mieć przy sobie tego elementu wyposażenia. W niektórych uzasadnionych sytuacjach dozwolone jest posiadanie broni, szczególnie podczas ochrony osób i mienia. Zasady używania broni palnej są regulowane przez obowiązujące prawo.

Jakich środków może używać pracownik ochrony?

Ochroniarze są zwykle wyposażeni w tzw. środki przymusu bezpośredniego. Mogą zakładać agresorowi kajdanki, używać pałki lub miotaczy substancji obezwładniających. W niektórych sytuacjach przydatny jest paralizator, czyli przedmiot służący do obezwładniania osób przy pomocy generowanej energii elektrycznej. Podstawowym narzędziem pracy ochroniarza jest siła fizyczna używana do obrony i do obezwładniania osób. Wyposażenie ochroniarza ma zapewnić mu sprawną komunikację z innymi pracownikami, szybką reakcję i możliwość użycia środków przymusu bezpośredniego. Pracownicy ochrony są do tego szkoleni ze sztuk walki, aby możliwe było skuteczne obezwładnienie agresora.