Zastosowanie śrub pasowanych

sruby pasowane

Śruba śrubie nierówna. Tyczy się to zarówno jakości elementów łączeniowych, jak i ich rodzajów i możliwości zastosowania. Z pozoru bardzo podobne do siebie śruby znacząco się różnią, co sprawia, że mogą pojawić się problemy z ich wyborem. Jednym z rodzajów śrub są śruby pasowane. Ich zastosowanie wymaga wprawy i doświadczenia, jednak okazuje się niezbędne w przypadku, gdy konieczne jest m.in. przeniesienie sił poprzecznych. Dowiedz się więcej.

Co warto wiedzieć na temat śrub pasowanych?

Budowa poszczególnych śrub, choć na pierwszy rzut oka podobna, to może znacząco się różnić, wpływając na możliwość zastosowania elementów łączeniowych. Wśród różnych wyrobów metalowych śruby stanowią jedną z najbardziej różnorodnych grup produktów, co powoduje problemy podczas ich doboru. Elementy łączeniowe dzielimy pod względem określonych parametrów technicznych, do których zaliczamy m.in. rozmiar elementu złącznego, rozmiar i rodzaj gwintu, a także klasę twardości i zastosowanie powłok ochronnych. Śruby pasowane wyróżniają się spośród innych rodzajów elementów łączeniowych specyficznym wyglądem. Poznamy je po charakterystycznej budowie – w przypadku śrub pasowanych gładka część trzonu ma większą średnicę niż część, na której znajduje się gwint. „Zwykłe” śruby mają trzon o równej średnicy, na którego całej powierzchni znajduje się gwint.

Ze względu na budowę śrub pasowanych konieczne jest odpowiednie przygotowanie otworów, w których mają one zostać osadzone, stanowiąc element łączeniowy poszczególnych konstrukcji. Najwyższej jakości śruby pasowane, które są zgodne z wymogami zawartymi w odpowiednich normach DIN, ISO i PN/M, dostępne są w ofercie internetowej hurtowni śrub Logis. W asortymencie znajdują się m.in. śruby pasowane: z łbem sześciokątnym, gwintem długim DIN 609 i gwintem krótkim DIN 610 oraz z łbem walcowym, z gniazdem sześciokątnym ISO 7379. Zakup śrub w sprawdzonej hurtowni pozwala zyskać pewność, że mamy do czynienia z artykułami, które w niezawodny sposób będą pełniły funkcję łącznika różnych konstrukcji.

Co więcej, w bogatym asortymencie hurtowni śrub online dokonamy także zakupu innych elementów metalowych oraz wyrobów hutniczych np. nakrętek, podkładek, prętów gwintowanych i rur.

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie śruby pasowane?

Jak już zostało wspomniane, śruby pasowane wyróżniają się specyficzną budową, która nie jest przypadkowa. Dzięki śrubom pasowanym możliwe jest wykonywanie stabilnych i wytrzymałych połączeń rozłącznych w przypadku konieczności maksymalnej redukcji przemieszczenia w styku oraz przenoszenie sił poprzecznych. Z tego względu śruby pasowane znajdują najczęściej zastosowanie w przypadku elementów konstrukcji maszyn, które często narażone są na znaczne obciążenia oraz oddziaływanie drgań i wibracji.