Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Tego rodzaju instalacja ma wiele plusów — jest ekologiczna i bardziej bezpieczna dla środowiska naturalnego. Wraz z instalacją pompy ciepła należy zamontować również instalację umożliwiającą korzystanie z ciepłej wody. Do tego niezbędny jest zbiornik CWU. Jaki będzie najlepszy?

Co to jest zbiornik CWU?

Zbiornik CWU to zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te są czasami nazywane bojlerami. Są to pionowe zasobniki na wodę wyposażone w spiralną wężownicę, która podgrzewa umieszczoną w zasobniku wodę. Jest to niezbędna część instalacji wymagana do uzyskania ciepłej wody, w przypadku korzystania z pompy ciepła. Umożliwia on również magazynowanie ciepłej wody. Zbiorniki wykonywane są ze specjalnych materiałów, które pozwalają zachować ciepło wewnątrz na długi czas, dzięki czemu wody nie trzeba podgrzewać na bieżąco, lecz można ją przechować i wykorzystać tedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika CWU?

Wybierając zbiornik CWU do pompy ciepła warto dobrze przeanalizować, w jakich warunkach będzie używany oraz przez ile osób. W przypadku niedużej ilości zużywanej wody warto zainstalować zasobnik z wężownicą. Gdy zużycie jest wysokie, bo w domu znajduje się kilka łazienek i korzysta z nich więcej osób, warto zainwestować w zasobnik warstwowy.

W przypadku wyboru zbiornika CWU z wężownicą należy zwrócić uwagę na jej powierzchnię. Dla prawidłowej i optymalnej pracy powinna ona wynosić od 0,25 do 0,45 m2 na każdy kW pompy ciepła. Dzięki temu zapewnić można optymalną pracę zasobnika. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych wykorzystuje się zbiorniki o pojemności 200 lub 300 litrów.

Na podobnej zasadzie działa zasobnik CWU do kotła gazowego. Tutaj również należy dopasować jego wielkość do mocy kotła i reszty urządzeń oraz potrzebnej ilości wody. Polecane jest stosowanie zbiorników pionowych, w których wężownica umieszczona jest na spodzie. Dostępne są zbiorniki zarówno wiszące, jak i stojące, dzięki czemu można wybrać taki rodzaj, który najlepiej wkomponuje się w przestrzeń.

Nowoczesne zbiorniki pozwalają na zaoszczędzenie energii niezbędnej do podgrzania, ponieważ podgrzewają ja szybciej, jak również pozwalają na wykorzystywanie jej przez dłuższy czas.