Moc wieczornych rytuałów dla maluszka

karmienie dziecka

Na temat wieczornych rytuałów tworzonych z myślą o spokojniejszej nocy maluszka, mamy i taty powiedziano i napisano już bardzo wiele. Po co więc kolejny tekst pisany przez kolejną mamę w trakcie drzemki jej pociechy? Być może będzie on pomocny właśnie dla Was i pozwoli Wam spojrzeć na proces usypiania maleństwa z innej perspektywy. Doświadczenie każdego rodzica może okazać się warte uwagi i przydatne. Trzeba tylko (tak, czasami nie jest to tak łatwe), w trakcie czytania porad udzielanych w internecie, wyciszyć swoje emocje i posłuchać głosu rozsądku.

Jeśli mieliście okazję czytać wpisy dodawane w grupach na portalach społecznościowych, poświęcone wieczornym rytuałom z dzieckiem, wiecie, że rodzice zwykle wskazują na kilka elementów, które dla nich okazały się zbawienne. Mimo że działania takie jak rezygnacja z oglądania bajek przed snem czy zmiana kosmetyków używanych podczas kąpieli, mogą się powtarzać, trudno tak naprawdę stworzyć gotową, uniwersalną ich listę. Każda pociecha jest wyjątkowa i potrzebuje własnej wieczornej rutyny. Wydaje się, że taka personalizacja jest też potrzebna samym rodzicom.

Gdyby konieczne okazało się jednak wskazanie elementów, które są najważniejsze w naszej wieczornej rutynie, ograniczylibyśmy się do dwóch. Mowa o konsekwencji i elastyczności. Ta pierwsza dotyczy ustalenia zasad i ich przestrzegania, a druga – otwartości na zmieniające się wraz z kolejnymi, wspólnymi miesiącami potrzeby maluszka i samych rodziców. Może to nie brzmi skomplikowanie, ale zachowanie między nimi równowagi wymaga wysiłku. Trudno przecież trzymać się harmonogramu, gdy zaczyna się ząbkowanie. I chyba jeszcze trudniej zakończyć kąpiel po upływie ustalonego czasu, kiedy pociecha w jej trakcie jest tak radosna.

Co z ostatnim karmieniem przed snem?

Ta konsekwencja i elastyczność mogą dotyczyć też poszczególnych etapów usypiania, np. ostatniego karmienia przed snem. Żeby maluszek nie czuł się głodny zaraz po położeniu się do łóżka, trzeba podać mu posiłek o odpowiedniej porze i kontrolować, ile zjadł. Ale jeśli to, co przygotowujecie dla pociechy, sprawia, że nie jest ona spokojna, często się wybudza albo reaguje w niepokojący Was sposób, chyba warto skierować się ku elastyczności. Czyli wziąć pod uwagę i przeanalizować nowe sygnały wysyłane przez dziecko, a następnie poszukać rozwiązania dla tej nietypowej dla Was sytuacji.

Możecie więc pomyśleć o zmianie pory karmienia (być może nieco wcześniej lub później?) i posiłku podawanego w ramach rytuału. Jeśli korzystacie z mleka modyfikowanego, warto, żebyście sprawdzili propozycje zaufanych producentów opracowane z myślą o tym ostatnim w ciągu dnia karmieniu, choćby mleko następne Humana Dobry Sen z cennymi składnikami odżywczymi.Skład tego mleka zawiera dodatkowo skrobię, stąd jest bardziej sycące i zapewnia spokojny sen malucha.

Żeby mieć pewność, że ten nowy produkt będzie dobry dla Waszego dziecka, możecie porozmawiać o nim ze swoją położną lub pediatrą oraz poprosić ją o ocenę. Takie fachowe i obiektywne spojrzenie na pewno ułatwi Wam podjęcie decyzji.