Co musisz wiedzieć o wysyłce szkła?

Wysyłka szkła

Wysyłanie paczek za pomocą firm kurierskich powoli staje się jeszcze bardziej popularne niż za pomocą standardowej poczty. Wpływ na to ma przede wszystkim szybkość dostawy oraz jej niski koszt. Obecnie można nadawać przesyłki najróżniejszego typu, jednak istnieją takie rzeczy i materiały, których transport wymaga szczególnej uwagi. Zaliczyć do nich można szkło, które jest delikatne i łatwo o jego uszkodzenie. Jak je zapakować, aby dotarło w stanie nienaruszonym?

Wybór odpowiedniego materiału paczki

Podstawową rzeczą, jaką powinieneś wziąć pod uwagę, to rodzaj paczki, a dokładniej mówiąc materiał, z jakiego zostało wykonane opakowanie. Zwykła koperta z bąbelkowym wypełnieniem może z pozoru być tylko dobrym rozwiązaniem, jednak w rzeczywistości nie spełnia ona norm gwarantujących, że szklane przedmioty się nie stłuką. Papier, z którego jest wykonana może bardzo szybko ulec pognieceniu, co w konsekwencji doprowadzi do pokruszenia się szkła.

Najlepszym wyborem będzie więc skorzystanie z paczki wyprodukowanej z twardego kartonu, który nie ulegnie zniszczeniu. Jego główną zaletą jest odporność na rozdarcia i warunki atmosferyczne. Firmy kurierskie mają zazwyczaj w swojej ofercie opakowania, które są specjalnie przeznaczone do transportu delikatnych przedmiotów ze szkła. Ponadto powinieneś zwrócić również uwagę na to, aby karton nie był zbyt duży, ani zbyt, tylko dopasowany do wymiarów przesyłki znajdującej się w środku.

Zabezpieczenie paczki od wewnątrz

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie zabezpieczenie paczki od wewnątrz jest równie ważne co od zewnątrz. Jeśli szkło zostanie pozostawione bez jakiegokolwiek wypełnienia w łatwy i szybki sposób ulegnie zniszczeniu, gdyż podczas transportu będzie obijać się o wszystkie ściany kartonu. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji najlepiej jest do opakowania włożyć styropian, który będzie utrzymywał przedmioty w stałej pozycji. Jeśli jednak nie masz takiego materiału, możesz włożyć dużą ilość pogniecionych gazet, które będą równie efektywnie chronić przesyłkę.

Niekiedy wysyłane są szklane rzeczy o nieregularnych kształtach, dlatego możesz je dodatkowo owinąć folią bąbelkową. Gdy wysyłasz więcej niż jedną sztukę, oddziel je także kawałkiem kartonu, aby nie uderzały o siebie. Oczywiście można do tego użyć także papieru czy styropianu.

Prawidłowe oznaczenie paczki

Wysyłając przedmioty szklane powinieneś zadbać o odpowiednie oznaczenie paczki. Bez tego kurier nie będzie wiedział, co się znajduje w środku i niekoniecznie będzie się z nią obchodzić delikatniej. Dzięki zastosowaniu naklejki „Ostrożnie” lub „Uwaga szkło” będziesz mieć większość pewność, że przesyłka dotrze do adresata w nienaruszonym stanie.

Drugim sposobem, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo szkła znajdującego się wewnątrz kartonu będzie wybranie opcji paczki niestandardowej. W przypadku jej wyboru nie trafia ona na sortownię maszynową tylko ręczną, dlatego też zmniejszy się ryzyko uszkodzenia szkła.