Czym powinna wyróżniać się dobra ziemia ogrodowa?

ziemia ogrodowa

Wizytówką każdej posesji jest oczywiście ogród. Aby wyglądał on pięknie i schludnie, trzeba o niego regularnie, należycie dbać. Najważniejsze są rośliny, które do prawidłowego wzrostu potrzebują kilku czynników. Jest to dostęp do światła, temperatura, wilgotność oraz substancje odżywcze. Kluczowa dla odpowiedniego wzrostu roślin jest ziemia. Warto wiedzieć, czym powinna się ona cechować.

Jakie są rodzaje ziemi ogrodowych i jak je sprawdzić?

Aby nasz ogród był piękny, powinniśmy zadbać o kilka ważnych spraw. Będą one gwarantować wzrost pięknych roślin. Jedną z ważniejszych spraw jest ziemia ogrodowa w Gdyni. Z reguły wyróżnia się trzy rodzaje gleb. Pierwszym z nich jest gleba gliniasta, która obfituje w składniki pokarmowe, jednakże jest mało przepuszczalna i trudna do nagrzania. Mając na uwadze te czynniki, gleba gliniasta jest trudna do uprawy. Drugim rodzajem są ziemie piaszczyste, których struktura ułatwia prowadzenie upraw. Są one dobrze przepuszczalne, suche, przewiewne i szybko się nagrzewają. Wymagają one jednak stałego nawadniania i nawożenia.

Gleba piaszczysto-gliniasta to ostatni rodzaj ziemi ogrodowej. Zawiera ona cechy charakterystyczne dwóch pozostałych typów gleb. Jej największą zaletą jest wysoka zawartość substancji odżywczych. Aby sprawdzić, jaki mamy typ ziemi w ogrodzie, należy podjąć próbę uformowania kuli. Jeśli da się, oznacza to, że ziemia jest gliniasta. Jeśli nie da się uformować kuli, ziemia jest piaszczysta.

Czym cechuje się dobra ziemia ogrodowa?

Każdy właściciel ogrodu powinien wiedzieć, jakiej ziemi użyć. Przyjmuje się, że ogród najlepiej jest prowadzić na glebach o strukturze gruzełkowatej, czyli takiej, w której elementy powiązane są w grudki, a lepiszczem jest próchnica. Taka ziemia odznacza się dobrym poziomem natlenienia, a jednocześnie skutecznie zatrzymuje wodę. Gleby o nazwie czarnoziemy posiadają najwięcej takich właściwości, jednakże tego typu gleb w Polsce jest niewiele. 

Istotną kwestią jest także odczyn gleby. Przeważająca większość roślin najbardziej toleruje gleby o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. W takiej glebie znajdują się nie tylko pożyteczne mikroorganizmy, lecz również składniki mineralne, które poprzez korzenie trafiają do ich wnętrza. Jeśli chcemy fachowej porady, warto udać się do centrum ogrodniczego w kwestii ziemi i koparki w Gdyni. Warto kupić glebę do ogrodów, które cechują się niską jakością ziemi.