Czym się w kierować przy wyborze aparatu słuchowego

aparat sluchowy

Wybór aparatu słuchowego jest kwestią mocno indywidualną i powinien być poprzedzony szczegółowym badaniem słuchu. Na rynku jest wiele modeli spośród których można wybrać odpowiedni do swoich potrzeb oraz preferencji. Jak jednak w gąszczu propozycji wybrać taki, który rzeczywiście wpisze się w nasze oczekiwania? Co brać pod uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Proces dopasowania aparatu

Proces utraty słuchu jest nieodwracalny, więc aby nie dopuścić do jego całkowitej utraty należy bezwzględnie zadbać o to, aby skonsultować się ze specjalistą, który rozpocznie u nas aparatowanie. Takie działanie będzie bardzo pomocne na drodze do tego, aby niedosłuch nie został pogłębiony, a ponadto sprzęt będzie stanowił mocne wsparcie dla już osłabionego narządu słuchu. Odpowiednia reakcja i inwestycja w nowoczesny aparat słuchowy jest niezbędna zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów. W praktyce mowa o dzieciach jeszcze w wieku lingwalnym, czyli takim w których właśnie rozpoczynają swoją przygodę z nauką mówienia. Tutaj ogromną rolę odgrywa odpowiednia percepcja dźwięku, aby następnie mogły one w odpowiedni sposób przyswajać nowe słowa. Aby prawidłowo dobrać sprzęt należy koniecznie skonsultować tą kwestię z audiologiem, albo też specjalistą protetykiem słuchu. Oprócz tego, że będą oni w stanie określić rodzaj niedosłuchu, to jeszcze przy tym wysokość ubytku. Diagnostyka będzie możliwa przy wykorzystaniu audiogramu.

Zobacz także: https://openzone.pl/jak-wybrac-odpowiedni-aparat-sluchowy/

Pielęgnacja aparatu słuchowego

Wybór aparatu słuchowego powinien być dokładnie przemyślany. Musi on być ściśle dobrany do naszych indywidualnych potrzeb, aby mógł w pełni spełniać swoje funkcje. Na drodze wyboru powinien stanąć między innymi dobry specjalista, a następnie wysokiej klasy sprzęt, który będzie mógł posłużyć nam na lata. W tym celu koniecznie stawiajmy na wysokiej klasy producentów ich modele, jakie dostępne są między innymi w https://akademiaslyszenia.pl/.

Aby jednak sprzęt mógł w pełni spełniać swoje funkcje należy zadbać także o jego prawidłową pielęgnację. W praktyce oznacza to, że koniecznie trzeba zatroszczyć się okresowe przeglądy u protetyka słuchu. Musimy także koniecznie uważać na wilgoć inwestując np. w specjalny osuszacz, albo też jednorazowe tablety oczyszczające. Nie bez znaczenia pozostają także baterie. Stosujmy jedynie moele przeznaczone do konkretnych aparatów.

Jak widać wybór aparatu słuchowego nie powinien i absolutnie nie może być przypadkowy. Koniecznie zadbajmy zarówno o jego prawidłowe dobranie, a następnie eksploatację, aby stał się dla nas sprzętem, który posłuży nam przez długie lata.