Dentysta – czym się zajmuje?

wizyta u dentysty

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczenie chorób i schorzeń w obrębie jamy ustnej. Aby zostać lekarzem stomatologiem, należy skończyć studia medyczne o odpowiedniej specjalizacji. Stomatolog zajmuje się leczeniem zębów, ale również i uzupełnianiem ubytków w uzębieniu. Czym jeszcze zajmuje się dentysta?

Na czym polega praca stomatologa?

Stomatologia jest dziedziną medycyny, która ma kilka działów. Najpopularniejszym z nich jest stomatologia zachowawcza. W jej ramach, dentysta w Łodzi czy innych miastach, zajmuje się usunięcie wszelkich zmienionych chorobowo tkanek zęba. Polega to najczęściej na leczeniu próchnicy. Jeśli nie jest ona zbyt duża, wystarczy jej usunięcie i założenie plomby. W niektórych przypadkach, konieczne jest jednak leczenie kanałowe.

Kolejnym działem stomatologii jest pedodoncja, czyli stomatologia dziecięcia. To bardzo rozwinięty dział, w którym również ważna jest profilaktyka. Dentysta, specjalizujący się w pedodoncji, dba zarówno o dziecięce zęby mleczne, jak i stałe. W przypadku ważna jest także profilaktyka, która obejmuje naukę prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Czym jeszcze zajmuje się stomatolog?

Ważnym działem stomatologii jest ortodoncja. Korygowanie wad zgryzu jest coraz bardziej popularne, nie tylko wśród młodych pacjentów. Proste zęby to marzenie wielu osób. Czasem założenie aparatu ortodontycznego jest konieczne dla zdrowia. Kolejny dział to protetyka, która ma na celu uzupełnić braki w uzębieniu. Mosty protetyczne, korony, licówki, a także nowoczesne procedury, takie jak implanty stomatologiczne w Łodzi to najpopularniejsze metody leczenia protetycznego.

Oprócz wyżej wymienionych działów, lekarz stomatolog może być także chirurgiem stomatologicznym lub szczękowo-twarzowym. Wówczas dentysta zajmują się pacjentami, których schorzenia lub choroby zębów, przyzębia i jamy ustnej wymagają leczenia bardziej inwazyjnego, czyli zabiegów bądź operacji chirurgicznych.