Drewno budowlane dobrej jakości — czym się charakteryzuje?

drewno

Drewno budowlane wykorzystywane jest na wielu etapach tworzenia budynku. Jest potrzebne do wykonania więźby, czyli konstrukcji nośnej dachu, ale także wykończenia wnętrz. Inwestorzy stosują je również w innym celu, na przykład do budowy altanek czy wiat. Surowiec ten musi bez łatwy w obróbce i posiadać odpowiednie właściwości. Czym charakteryzuje się dobrej jakości drewno budowlane? Podpowiadamy.

Drewno budowlane — gatunki

Wiele gatunków drzew można zastosować jako drewno budowlane w Poznaniu. Jednym z najpopularniejszych jest sosna, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jest łatwa w obróbce, nie ma sęków i wykazuje odporność na zginanie i wilgoć. Elementy z niej wykonane są trwałe i wytrzymałe. Z kolei świerk ma stosunkowo dużo sęków i jest trudniejszy w obróbce, może mieć też tendencję do pękania. Jodła charakteryzuje się zbliżonymi parametrami do świerku. Z kolei w przypadku konstrukcji budowlanych wewnętrznych najlepiej sprawdzi się dąb, brzoza i buk.

Drewno budowlane — wilgotność

Dobrej jakości drewno konstrukcyjne w Poznaniu powinno mieć również niską wilgotność, która nie może przekraczać 20%. Parametr ten można zmierzyć przy pomocy urządzenia nazywanego wilgotnościomierzem. Jest to bardzo ważne, ponieważ użycie mokrego elementu do konstrukcji domu może wpłynąć na bezpieczeństwo budynku, ze względu na to, że podczas wysychania deska często ulega licznym deformacjom.

Dodatkowo dobrej jakości deski budowlane muszą mieć gęste usłojenie i nie mogą mieć istotnych skaz. Oznacza to, że wszelkie elementy, które mają luźne, gęsto rozmieszczone sęki, osłabiają wytrzymałość konstrukcji. Tartaki zazwyczaj segregują drewno według klas. W budownictwie używa się najczęściej pierwszej, drugiej i trzeciej.

Dobrej jakości drewno budowlane musi spełniać szereg wymagań dotyczących jego wytrzymałości, wilgotności, czy gęstości usłojenia. Z tego powodu przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto zasięgnąć w tym temacie rady specjalistów.