Drukarka przemysłowa 3D Ubot P440 i jej właściwości

Drukarka przemysłowa

Drukarka przemysłowa 3D polskiego producenta – Ubot P440 wyróżnia się na tle dostępnych na rynku urządzeń i rozwiązań niespotykaną jakością detali. Zastosowana w nim technologia FDM oraz szereg nowych rozwiązań pozwala na osiąganie wysokiej jakości druku przestrzennego z nawet najbardziej wymagających tworzyw termoplastycznych. Duży obszar roboczy pozwala wytwarzać modele wielkogabarytowe z szerokiego wachlarza dostępnych materiałów (również wysokotemperaturowych)

Komora robocza

Przemysłowe drukarki 3D Ubot P440 wyposażone są w specjalny system grzania komory, który wytwarza i rozprowadza ciepło po całej przestrzeni komory roboczej. Jest to tym istotniejsze, gdyż ten model posiada bardzo duży obszar roboczy o wymiarach 440 x 330 x 300 mm. W przypadku innych urządzeń do podniesienia temperatury komory wykorzystywana jest jedynie podwyższona temperatura stołu. Równomierne rozprowadzanie podgrzanego powietrza zapewnia system wentylatorów, który wymusza ruch powietrza w taki sposób, aby nie dochodziło do nagłych i niekontrolowanych zmian temperatur w przestrzeni komory roboczej. Powietrze zostaje poddane filtrowaniu przez czterostopniowy filtr komory (HEPA, węglowy, PP oraz zimnej katalizy). Usuwanie powietrza z komory odbywa się również za pomocą wentylatora.

Mocowanie stołu

Stół zastosowany w konstrukcji urządzenia składa się z trzech elementów:

  • stołu bazowego – wykonanego ze stali o grubości 6 mm, co zapewnia odpowiednią sztywność,
  • stolika roboczego (podgrzewanego) – wykonanego z aluminium, dzięki czemu utrzymane jest odpowiednia stabilna temperatura na całej powierzchni obszaru roboczego, grzanie odbywa się za pomocą układu o mocy 800W,
  • stolika sprężystego, na którym drukowany jest element – pokryty jest powłoką adhezyjną, co zapobiega odkształceniom w trakcie wydruku.
  • Dodatkowo, stolik jest mocowany magnetycznie, a elastyczność pozwala na łatwe usuwanie modeli po zakończonym procesie druku 3D poprzez delikatne odgięcie stolika – stół jest gładki, pozbawiony perforacji, co pozwala na drukowanie 3D modeli bez konieczności stosowania raftu.
  • Maksymalna temperatura powierzchni roboczej to 160°C.

Proces poziomowania stołu jest w pełni zautomatyzowany – w oprogramowaniu urządzenia zastosowano rozwiązanie, które tworzy cały obraz stolika, a następnie generuje jego obraz za pomocą metody elementów skończonych. Dzięki tej metodzie stół roboczy zostanie skalibrowany poprawnie, co przekłada się na wysoką jakość drukowanych detali.

Czujnik filamentu z kontrolą masy pozostałego materiału

Przemysłowe drukarki 3D Ubot P440 wyposażone zostały także w kontrolę podawania materiału. Urządzenie wykrywa kończący się materiał, a także problemy z podawaniem filamentu (np. zatkana dysza czy zaplątany materiał). Dodatkowo informuje o takich stanach SMS’ami (jeśli posiada połączenie z siecią) – użytkownik może uzyskać powiadomienie np. o kończącym się materiale na szpuli.

Dodatkowo, na bieżąco kontrolowana może być ilość pozostałego materiału – informacje takie mogą być wyświetlane na ekranie drukarki 3D lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Extruder UBOT Hercules & Hotend Hellfire

Zarówno extruder UBOT Hercules jak i Hotend Hellfire (oparty o dwie grzałki o dużej mocy) to całkowicie nowe rozwiązania. Ekstruder został zoptymalizowany pod kątem podawania materiału, zastosowanie podwójnego sprzężenia oraz zwiększonego momentu obrotowego pozwala na wytłaczanie materiału ze zdwojoną siłą (double-jugger), co minimalizuje ryzyko przetarcia materiału i niepożądanych przerw w podawaniu filamentu.

Na pracę z materiałami wysokotemperaturowymi pozwala Hotend Hellfire. W tym rozwiązaniu maksymalna temperatura do jakiej rozgrzewana jest dysza to 400°C. Dysze jakie możliwe są do wykorzystania mieszczą się w zakresie od 0.1 mm – 0.2mm do 1.2mm.

Inteligentne zarządzanie pracą urządzenia

Sterowanie drukarki 3D Ubot P440 jest możliwe z dowolnego miejsca, zarówno z komputera jak i telefonu. Przydatnym rozwiązaniem może być jednoczesne obsługiwanie więcej niż jednej drukarki 3D – np. możliwość włączenia tego samego pliku na kilku urządzeniach na pomocą jednego kliknięcia.

Ciekawostkę stanowi fakt, że urządzenie zostało wyposażone w tzw. expert mode, pozwalając użytkownikowi na dodatkowe możliwości eksperymentowania z drukarką 3D.

Zamawianie materiałów eksploatacyjnych jest również możliwe z poziomu panelu użytkownika. Drukarka 3D wyposażona jest w pamięć wewnętrzną – dzięki czemu istnieje możliwość przesłania pliku z komputera, nawet jeśli pendrive nie znajduje się w złączu.

Podtrzymanie prądowe

Drukarka 3D jest w stanie pracować przez średnio 30 minut (w zależności od stopnia jej obciążenia – przy druku z PLA może działać nawet ponad godzinę) po wyłączeniu prądu. Rozwiązuje to częściowo problem związany z przerwanym procesem druku 3D.