EMG Biofeedback – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Układ nerwowy, mężczyzna na tle jego schematu

Postęp technologiczny sprawia, że obecnie dostępnych jest coraz więcej metod, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Wśród takich technik można wymienić EMG Biofeedback nazywany również biologicznym sprzężeniem zwrotnym. Metoda ta może służyć zarówno do diagnostyki funkcjonalnej mięśni oraz nerwów, jak i do treningu ETS, a także gier biofeedback. Ze względu na to, że urządzenia takie są coraz bardziej popularne, zwiększa się również ich dostępność, przez co wiele osób zastanawia się, czy warto je wykorzystywać. Czym dokładnie jest EMG Biofeedback i kiedy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest EMG Biofeedback?

EMG Biofeedback jest rodzajem biologicznego sprzężenia zwrotnego, które wykorzystuje sygnał EMG. Jest on wzmacniany w specjalnych aparatach, aby jego siła wzrosła kilkaset tysięcy razy, dzięki czemu takie urządzenia są niezwykle czułe zarówno w diagnostyce, jak i terapii. EMG Biofeedback do działania wykorzystuje elektromiografię. Jest to metoda neurologicznego badania mięśni oraz nerwów. Technika ta pozwala więc na dostarczenie pacjentowi informacji na temat zwiększonego napięcia grup mięśniowych.

Biofeedback EMG znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, ponieważ zwiększone napięcie grup mięśniowych może świadczyć zarówno o schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, jak i o zwiększonym poziomie stresu. Z tego powodu EMG Biofeedback stosuje się nie tylko w rehabilitacji, ale również na przykład w sytuacji zaburzeń lękowych.

Kiedy warto skorzystać z EMG Biofeedback?

Obecnie EMG Biofeedback wykorzystywany jest w wielu różnych przypadkach. W ofercie producentów takich urządzeń można znaleźć zarówno modele wyposażone w jeden kanał, jak i dwa kanały EMG. Dodatkowo takie sprzęty mogą być wyposażone w moduły stymulacji, dzięki czemu zakres ich zastosowania jest niezwykle szeroki. Warto skorzystać z EMG Biofeedback w przypadku, kiedy jesteśmy zainteresowani treningiem ETS, czyli elektrostymulacją.

W medycynie EMG Biofeedback znalazł wiele różnych zastosowań. Niektóre z nich mają charakter profilaktyczno-leczniczy, inne z kolei komercyjny. Biofeedback EMG może być wykorzystywany przez osoby, które chcą zapobiegać lub leczyć schorzenia takie jak ADHD, depresja, padaczka. Urządzenie to świetnie sprawdza się również w przypadku nadmiernego napięcia mięśniowego wywołanego stresem czy problemami ze snem, a także zaburzeniami koncentracji.

Biofeedback EMG wykorzystywany jest także w terapii zespołu stresu pourazowego oraz niektórych uzależnień. Może być on stosowany także jako element terapeutyczny łącznie z farmakoterapią w przypadku chorób układu oddechowego, a także rehabilitacji po uszkodzeniu pewnych obszarów mózgu, do których doszło wskutek udaru czy urazu. Biofeedback EMG ma jednak wiele komercyjnych zastosowań, wsród których można wymienić badania naukowe, treningi sportowców, tworzenie nowych gier, wykrywanie kłamstw czy interfejsów mózg-komputer.

Zalety EMG Biofeedback

Od pewnego czasu EMG Biofeedback cieszy się dużą popularnością i coraz więcej osób dostrzega zalety takiej terapii. Wśród zalet takiego urządzenia można wymienić rozluźnienie mięśni, możliwość treningu ich wytrzymałości, skurczu, a także siły. Ze względu na to, że terapia EMG Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprężania zwrotnego, dzięki czemu w czasie rzeczywistym otrzymujemy informacje o tym, co dzieje się w naszym organizmie, podczas ćwiczenia możemy więc na bieżąco kontrolować napięcie lub relaksować mięśnie. Dzięki temu możemy kontrolować zaburzone lub osłabione parametry.

Warto wiedzieć o tym, że EMG Biofeedback to metoda całkowicie bezpieczna, która nie ma skutków ubocznych, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywana w terapii i rehabilitacji różnych schorzeń. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku nietrzymania moczu jako terapia mięśni dna miednicy. Choć wskazaniem do takiej terapii mogą być również inne dolegliwości mięśni dna miednicy, takie jak na przykład trudności z opróżnianiem pęcherza moczowego, bóle w podbrzuszu, przewlekłe zaparcia, szczelina odbytu czy zespół jelita drażliwego.