Jak poprawnie zabezpieczyć serwerownię?

Zabezpieczenie serwera

Serwerownia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w firmie. Wyposażona w bardzo drogie urządzenia jest niejako sercem przedsiębiorstwa i jednocześnie miejscem dość strategicznym z uwagi na przechowywane dane. Warto więc jak najbardziej pomyśleć o jej prawidłowym zabezpieczeniu.


W XXI wieku trudno sobie wyobrazić nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie posiada własnych systemów teleinformatycznych. Dla firm działających w szeroko rozumianym sektorze IT to standard, dla firm bazujących na sektorze handlowo-usługowym bardzo często konieczność. Przechowywanie ogromnej ilości często bardzo wrażliwych danych na twardych dyskach stanowi na firm ogromne wyzwanie. Ich utrata mogłaby się wiązać nawet z upadkiem firmy. Dlatego warto pomyśleć o profesjonalnym zabezpieczeniu serwerowni. 

Na szczęście rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że przedsiębiorstwa mogą skutecznie chronić się przed atakami z zewnątrz oraz od wewnątrz. Jedną z najskuteczniejszych metod są klatki Faradaya.

Co to jest klatka Faradaya i dlaczego warto w nią inwestować?

Serwery to bardzo często podstawa działalności firmy, zwłaszcza oferującej różnego rodzaju usługi elektroniczne. Na dyskach serwerów mogą być przechowane strategiczne dane, dane poufne, mające zasadniczy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Klatka Faradaya to inaczej kabina elektromagnetyczna, która chroni przed działaniem zewnętrznych pól elektromagnetycznych, mogących uszkodzić serwery. Zabezpieczenie posiada osłonę wykonaną z materiału przewodzącego, nie przepuszcza fal elektromagnetycznych zarówno z zewnątrz jak i na zewnątrz.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania serwerownia firmy będzie w profesjonalny sposób zabezpieczona przed zniszczeniem, które dodatkowo może wiązać się z ogromnymi wręcz kosztami. Klatkę można stosować w obawie np. przed szpiegostwem przemysłowym lub obawą o nieuczciwe działanie konkurencji.

Zobacz także: https://superweb.com.pl/jak-aranzowac-pomieszczenia-specjalne-w-firmie/

Inne typy zabezpieczeń

Istnieje również wiele innych metod, aby skutecznie zabezpieczyć serwerownię przed uszkodzeniami lub kradzieżą danych. Zabezpieczenia możemy podzielić na:

– fizyczne (drzwi, stropy, ściany, okna, kratownice),

– technologiczne (spersonalizowane elektroniczne systemy ochrony),

– dedykowane (zapewnienie maksymalnego komfortu pracy urządzeń),

– personalne (agencja ochrony),

– organizacyjne (regulamin podstępowania).