Jak próchnica wpływa na organizm?

Wpływ próchnicy na organizm

Próchnica jest wrogiem zębów osób w każdym wieku. Najczęściej atakuje dzieci, ale zdecydowanie duża część dorosłych boryka się z nią. Niestety wielu z nich bagatelizuje tego typu schorzenie, a to ogromny błąd. Próchnica nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może być przyczyną wielu dolegliwości z którymi będzie musiał zmierzyć się organizm. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Próchnica niszczy całe ciało

Skutkami próchnicy nie są jedynie nieestetycznie wyglądające zęby czy też to, że możemy je w konsekwencji stracić. Często zdarza się, że staje się ona przyczyną schorzeń wielu narządów. Bakterie, jakie rozprzestrzeniają się w jamie ustnej w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do pojawienia się reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie można także bagatelizować faktu, iż mogą one zaatakować nerki, a nawet serce.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica jest związana z twardymi tkankami zęba, a za jej powstanie odpowiedzialne są bakterie. Te stopniowo zaczynają uszkadzać szkliwo, co w konsekwencji może prowadzić do usuwania z niego substancji mineralnych. Takie działanie szybko prowadzi do tego, że po prostu jego struktura zostaje mocno osłabiona. Jeśli odpowiednio zadbamy o zęby jeszcze na tym etapie udając się do stomatologa, to jest szansa na to, że taki proces zostanie zatrzymany i nie będzie drastyczny w skutkach. Przysłowiowe schody mogą zacząć się wówczas, kiedy zaniedbamy wizytę i pozwolimy bakteriom dalej niszczyć nasze zęby.

Zobacz także: https://www.hyperweb.pl/jak-dbac-o-zeby-w-doroslym-wieku/

Jakie są skutki próchnicy?

Jeśli próchnica jest nieleczona to może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Wśród nich należy wymienić zmiany jakie zachodzą w strukturze zęba. Może dojść nawet do stanu zapalnego miazgi, a co za tym idzie, doprowadzić do tego, że powstanie dojdzie do jej martwicy. Kolejną groźną konsekwencją może być także to, że dojdzie do stanu zapalnego kości przy wierzchołku korzenia. Próchnica sprzyja też powstawaniu zapalenia przyzębia czy też nawet reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet sepsy.

Jak nie dopuścić do pojawienia się próchnicy?

Trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to, aby nie doszło do zaniedbywania utrzymywania jamy ustnej w nieodpowiedniej higienie. Ważne jest zadbanie o regularne i odpowiednio długie mycie zębów. Pomocne jest także stosowanie nici dentystycznych, jak również płynów do płukania. Konieczne są także regularne kontrole u stomatologa. Stomatologia zachowawcza to bardzo ważny punkt na drodze do zapobiegania powstawania tak szkodliwej dla całego organizmu próchnicy.