Jak przebiega dorabianie uszczelek gumowych? Sprawdź opis krok po kroku!

dorabianie uszczelek gumowych

Dorabianie uszczelek jest stosowane wtedy, gdy nie można znaleźć w sprzedaży gotowych uszczelek o danych wymiarach oraz wykonanych z konkretnych materiałów. Wówczas konieczne jest przygotowanie ich na wymiar, by pasowały one do konkretnego miejsca ich montażu i posiadały określone właściwości. Jak odbywa się produkcja uszczelek na wymiar? Aby dorobić gumowe uszczelki, konieczne jest przejście poniższych kroków!

Zmierz oryginalną uszczelkę

Dokładnie zmierz wymiary oryginalnej gumowej uszczelki, w tym grubość, średnicę wewnętrzną, średnicę zewnętrzną i oznacz jej wszystkie cechy specjalne, takie jak nacięcia i rowki, które musi ona posiadać. Na podstawie pomiarów przygotowuje się następie projekt uszczelki, która będzie wykonana na wymiar. Projekt ten stanowi następnie podstawę do produkcji uszczelki.

Wybierz odpowiedni materiał

W kolejnym kroku wybierz odpowiedni materiał gumowy, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak odporność na temperaturę, zgodność chemiczna i elastyczność. Przykładowo dorabianie uszczelek UszczelTech – https://uszczeltech.pl/ odbywa się z wykorzystaniem materiałów takich jak guma NBR czy silikon, przy czym każdy z nich ma inne właściwości, dlatego bardzo ważnym etapem jest wybranie właściwego materiału. Zastosowanie innego rodzaju materiału może doprowadzić do szybkiego zniszczenia uszczelki i jej nieszczelności.

Produkcja uszczelki na wymiar

Uszczelki gumowe na wymiar wytwarza się różnymi metodami, w tym formowaniem, wytłaczaniem lub obróbką CNC. W tym przypadku braku niezbędnego wyposażenia konieczne będzie wybranie odpowiedniej firmy, która zajmuje się tworzeniem uszczelek na zamówienie. Adresy tego typu firm można znaleźć obecnie za pośrednictwem internetu.

Wybrane firmy, które prowadzą dorabianie uszczelek na zamówienie, przyjmują również zamówienia za pośrednictwem internetu, dlatego wystarczy wysłać do nich projekt wraz z uzgodnieniami, aby otrzymać gotowe uszczelki z dostawą.

Kontrola jakości

Gdy uszczelki są już gotowe, należy sprawdzić je dokładnie pod kątem wymiarów oraz jakości wykonania, upewniając się, że odpowiadają one specyfikacjom.

Instalacja

Jeżeli zamówione uszczelki są wykonane prawidłowo, można zamontować je w konkretnym miejscu, postępując zgodnie z wytycznymi producenta.

Podsumowując, proces powielania uszczelek gumowych, czyli dorabiania nowych uszczelek dopasowanych do konkretnego miejsca montażu jest stosowany wtedy, gdy nie można zakupić uszczelek gotowych. Wówczas przygotowuje się uszczelki na podstawie wymaganych wymiarów oraz materiału, dlatego też są one precyzyjnie dopasowane do konkretnego miejsca ich montażu.