Metody obrabiania betonu będą znane od dawna, ale wciąż powstają nowe. Technologie takie bardzo się przydają podczas różnych inwestycji budowlanych lub remontowych. Bardzo popularne będzie śrutowanie betonu, które przebiega w prosty sposób. Najpierw trzeba przygotować powierzchnię, potem wybrać odpowiedni sprzęt i ustalić parametry śrutowania.
Jak rozpocząć śrutowanie betonu?
Zanim rozpoczniemy tego typu prace, musimy przygotować powierzchnię. Trzeba usunąć wszelkie luźne cząstki, zanieczyszczenia, a także farby lub inne substancje. Przede wszystkim powierzchnia musi być sucha i czysta. Potem musimy wybrać odpowiedni sprzęt, aby śrutowanie betonu było maksymalnie skuteczne. Używa się tu urządzeń, które są zwane śrutownicami – po angielsku shot blasters. Poza tym bardzo ważny będzie także wybór śrutu. Najczęściej będą to metalowe kulki albo ziarna, które mają odpowiednią wielkość i twardość. Wybór śrutu uzależniony jest od rodzaju betonu, a także pożądanego efektu i specyfikacji projektu.
Kluczowe będą także do ustalenia same parametry śrutowania. Ważna jest prędkość śrutowania, ciśnienie powietrza, a także kąt strumienia śrutu i odległość dyszy od powierzchni betonu. Pamiętajmy jednak, że parametry te mogą się różnić w zależności od producenta i wykorzystywanego sprzętu.
Śrutowanie betonu w praktyce
Jeżeli już więc wszystkie przygotowania będą zakończone, a powierzchnia będzie gotowa, to wtedy dopiero można rozpocząć właściwe działania. Urządzenie śrutujące będzie prowadzone nad powierzchnią betonu. Niezbędny będzie tutaj operator tak samo jak wtedy, gdy na przykład realizowane będzie cięcie betonu lub wszelkie inne prace wykonywane w stosunku do tej powierzchni. Ważne, aby strumień śrutu był kierowany pod odpowiednim kątem i z odpowiednią prędkością. W momencie, gdy śrut będzie się odbijać od powierzchni betonu, będzie usuwać warstwę powierzchniową, oczyszczając ją i nadając jej odpowiednią chropowatość. Na koniec wystarczy jedynie posprzątać powierzchnię, a więc oczyścić z resztek śrutu i innych zanieczyszczeń. Potem pozostaje zastosować tylko powłokę ochronną lub farbę.
Leave a Reply