Jaki szampon dla szczeniaka?

sprawdzona marka

Umycie psa jest czymś, z czym zmierzyć musi się każdy właściciel zwierzaka. Doskonale wiemy przecież, jak lubianymi aktywnościami psiaków są zabawy na świeżym powietrzu, gdzie o brudne futerko nie trudno. Tym trudniejsze może być umycie szczeniaka po takim spacerze. Małe pieski bywają jeszcze bardziej aktywne, a w dodatku wciąż są przecież nieporadne, łatwo przewracają się i brakuje im zręczności. Umycie psiego futra szamponem przyda się więc każdemu pupilowi, tym bardziej szczeniakowi. Czy powinniśmy jednak używać takiego samego szamponu dla psów starszych, jak i tych dopiero co narodzonych? Jaki szampon dla szczeniaka wybrać?

Kiedy jest czas na pierwszą kąpiel szczeniaka?

Specjaliści zalecają, aby nie spieszyć się z pierwszą kąpielą. Na pewno nie powinna ona mieć miejsca w pierwszym miesiącu życia psa. Warto poczekać nawet do trzeciego miesiąca, wcześniej jedynie przecierając futro na mokro i wyczesując psa. Tak mały psiak nie ma jeszcze wykształconej odporności, a jego skóra jest na tyle delikatna, że warto uważać praktycznie z każdymi kosmetykami. Prędzej, czy później czeka Cię jednak decyzja o pierwszej kąpieli szczeniaka, ponieważ na sierści mogą tworzyć się zagrażające jego zdrowiu kołtuny, a zabrudzenia, siłą rzeczy, będą gromadzić się coraz bardziej wraz z rozwojem psa i zwiększającą się aktywnością oraz możliwościami fizycznymi.

Co wziąć pod uwagę na zakupach?

Podstawowa porada, jaką możemy dać Ci odnośnie zakupu szamponu dla szczeniaka – wybierz wysokiej jakości produkt dedykowany dla psa odpowiedniej rasy oraz w odpowiednim wieku. Zapomnij o stosowaniu kosmetyków dla psów dorosłych, a tym bardziej kosmetyków ludzkich! Nie możesz umyć swojego psa np. przy okazji swojej kąpieli, gdy w wannie pozostanie po Tobie woda, a pod ręką będziesz miał produkty, których używasz do własnej higieny. Środki takie będą dla dopiero wchodzącego w dorosłe życie pieska po prostu zbyt intensywnie działające – mogą narazić jego wciąż wrażliwą skórę na podrażnienia, wysypki, a nawet spowodować wypadanie futra. Z szamponami uniwersalnymi dla psów lepiej uważać. Nie odradzamy ich całkowicie, ale na pewno powinieneś przed zakupem dokładnie przestudiować ich skład. Nie powinno być w nim sztucznych substancji myjących, czy też składników barwiących. Nie warto także przesadzać z liczbą kąpieli szczeniaków, ponieważ ich skutek może być wówczas analogiczny do tego, jakbyśmy nie kąpali psa w ogóle.

Wybór szamponu dla szczeniaka jest szczególnie trudny, ponieważ organizm psa dopiero rozwija się i dostosowuje do samodzielnego życia. Nie powinieneś pozwolić sobie na zakup dowolnego szamponu – warto przestudiować skład, a najlepiej postawić na szampon dedykowany dla szczeniaków, oczywiście sprawdzonej marki. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Odwiedź sklep zoologiczny WyspaZwierzat.pl!