Jakie są główne zalety kotłów na pellet?

kociol na pellet

Kotły pelletowe najnowszej generacji cechują się wysoką skutecznością i co bardzo ważne – są też ekologiczne. Dlaczego warto zainteresować się kotłami na pellet i jak one działają? Gdzie najlepiej dokonać zakupu tych urządzeń? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w artykule. 

 Czym charakteryzują się kotły na pellet?

Nowoczesne kotły na pellet to w pełni zautomatyzowane urządzenia, które w przeciwieństwie do starszych urządzeń na paliwo stałe – nie wymagają ciągłego kontrolowania i dokładania paliwa. Wszystko to za sprawą specjalnej konstrukcji takich kotłów. Jednym z ważniejszych elementów jest tu podajnik, dzięki któremu pellet jest dawkowany w odpowiedniej ilości. Po osiągnięciu zadanej temperatury, urządzenie przechodzi w tryb postoju. System wyposażony jest również w nadmuch powietrza oraz mechanizm ruchomego rusztu, co ułatwia czyszczenie. Po stronie użytkownika kotła na pellet pozostaje jedynie uzupełnianie paliwa w zasobniku (co ok. 3-7 dni w zależności od pojemności zasobnika) oraz usuwanie popiołu (co ok. 1 miesiąc).

Zalety kotłów na pellet

Wśród najważniejszych korzyści związanych z inwestycją w kocioł na pellet należy wymienić m.in.:

  • wygodne i łatwe użytkowanie,
  • brak potrzeby stałego kontrolowania procesu spalania i obsługi,
  • wysoką wydajność,
  • bezpieczeństwo,
  • automatyczne czyszczenie.

Połączenie wysokiej skuteczności spalania oraz dobrej jakości pelletu sprawia, że urządzenie tego typu wydziela stosunkowo niewiele CO2 do atmosfery. Warto też pamiętać, że na zakup kotła na pellet można uzyskać dotację w ramach różnych programów unijnych.

Gdzie kupić kocioł na pellet?

Jak podpowiadają eksperci, zarówno kotły na pellet, jak i inne urządzenia grzewcze zaleca się nabywać wyłącznie w specjalistycznych firmach branżowych. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na fachową obsługę i pomoc w doborze odpowiedniego produktu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest producent kotłów c.o. Nibe-Biawar w Białymstoku. Firma posiada siatkę serwisantów w całym kraju, którzy wykonają pierwsze uruchomienie, co stanowi warunek uzyskania gwarancji. Poza tym, zapewnia kompleksową obsługę i serwis urządzeń.