Cukrzyca to bardzo często wykrywany u pacjentów problem zdrowotny. Choroba ta jest nieuleczalna, jednak z zastosowaniem odpowiednich leków i suplementów, można sobie znacznie pomóc w codziennym życiu. Jakie leki, witaminy i składniki mineralne są najważniejsze dla diabetyków?

Dlaczego cukrzyca jest tak groźna?

Cukrzyca jest bardzo groźna przede wszystkim dlatego, że u większości pacjentów zostaje wykryta bardzo późno, nawet kilka lat po zachorowaniu. Przyczyną tego problemu jest głównie to, że pacjenci raczej unikają wizyt kontrolnych u lekarzy i zgłaszają się do gabinetów dopiero po pojawieniu się u nich pierwszych niepokojących objawów. Czynnikami, które dodatkowo zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę są otyłość, niezwracanie dużej uwagi na stosowanie wyłącznie prawidłowo zbilansowanej diety oraz mała aktywność fizyczna. Cukrzyca pojawia się często i dodatkowo późno odkryta z czasem powoduje powstawania objawów uszkodzenia układu nerwowego, nerek i oczu. Dużą pomocą dla pacjentów może być stosowanie przez nich specjalnych suplementów diety dla diabetyków. Dzięki nim można znacznie opóźnić rozwój niepokojących objawów i wrócić do normalnej aktywności.

Dlaczego warto stosować specjalne preparaty dla diabetyków?

Diabetycy otrzymują po zdiagnozowaniu choroby dużo zaleceń dotyczących prowadzenia zdrowego trybu życia i stosowania odpowiedniej diety. Wiążę się to też jednak z pewnymi zagrożeniami. Więcej na ich temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

Diabetycy koniecznie muszą mocno dbać o stosowaną dietę. Niestety wyeliminowanie dużej ilości produktów spożywczych może mieć też negatywne skutki, które polegają na zmniejszeniu podaży niezbędnych nam z innych powodów witamin i składników mineralnych. Suplementy diety dla diabetyków powstały w celu uzupełnienia tych braków. W tego typu preparatach znajduje się większość witamin i minerałów, których mogłoby pacjentom zabraknąć po rozpoczęciu stosowania nowej diety.

Jak wybrać odpowiednie preparaty? Jakie składniki powinny zawierać?

Obecnie w aptekach i w aptekach internetowych można znaleźć wiele suplementów diety dla diabetyków. Najczęściej są to wyciągi roślinne, które mają w składzie najważniejsze witaminy i minerały. Osoby chorujące na cukrzyce na pewno potrzebują odpowiednią podaż witamin z grupy B. Mają one bowiem pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. W preparatach dla diabetyków znajdują się też łagodzący powstające w wyniku uszkodzeń komórek nerwowych dolegliwości bólowe kwas alfa-liponowy, obniżająca poziom glukozy we krwi morwa biała, chrom oraz wyciąg z cynamonowca. Ten ostatni składnik ma duże znaczenie, ponieważ zwiększa aktywność insuliny i przyspiesza tym metabolizm glukozy.