Monitor gamingowy 240 Hz — zbędna czy trafiona inwestycja?

Monitor gamingowy 240 Hz stał się popularnym wyborem szczególnie chwalonym przez zawodowych graczy i zapalonych hobbystów. Ale czy każdy w pełni skorzysta z możliwości, jakie tego typu monitory oferują? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, ponieważ wszystko zależy od Twoich wymagań i wszystkich podzespołów, które już posiada Twój komputer. Zastanówmy się, czy monitory 240 Hz to dobra inwestycja, czy może niepotrzebny gadżet?

Monitor 240 Hz vs. zwykłe modele — najważniejsze różnice

Zanim zastanowimy się, czy monitory 240 Hz to dobre monitory gamingowe, przyjrzyjmy się najważniejszych cechom, które odróżniają je od innych, popularnych modeli. Jeżeli jesteś zapalonym graczem zapewne wiesz, czym jest częstotliwość odświeżania ekranu oraz dlaczego jest taka ważna. Jeżeli jednak nie — śpieszymy z wyjaśnieniem. Liczba odświeżeń ekranu w ciągu jednej sekundy jest wyrażona w Hz, dlatego w przypadku modeli oznaczonych 240 Hz ekran jest odświeżany aż 240 razy na sekundę. W przypadku tradycyjnych wartość wynosi ta nawet 4 raz mniej!

 

Każdy gracz na pewno wie, jak ważna jest częstotliwość odświeżania oraz wartość FPS (ang. frames per second) podczas grania. Im wyższy FPS, tym płynniej chodzi gra, a tym samym masz nie tylko większą przyjemność z grania, ale także Twoje strzały są precyzyjniejsze. Można więcej powiedzieć, że pomagają zyskać przewagę nad przeciwnikami. Dobry monitor gamingowy (czyli np. monitor 240 Hz) sprawia, że w połączeniu z wysokiej jakości sprzętem, maksymalna wartość tego parametru wzrasta nawet do 240 FPS. To ogromna różnica w porównaniu ze zwykłymi modelami.

Czy warto zainwestować w monitor gamingowy 240 Hz?

Nie ukrywajmy — monitor gamingowy 240 Hz to odpowiedni wybór dla świadomych graczy, którzy wiedzą, że oczekują najwyższej jakości po wszystkich podzespołach komputera. Co więcej, właśnie Twój komputer jest również istotny! Jeżeli jesteś posiadaczem wydajnej karty graficznej, szybkiego procesora i możesz się pochwalić dużym RAMem — monitor gamingowy 240 Hz to świetny wybór. 

Wszystko dlatego, że to zaawansowane monitory, które największy potencjał osiągają przy sprzęcie równie wysokiej jakości. Jeśli masz sprzęt ze średniej półki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wykorzystasz całkowicie potencjału takiego monitora. W takiej sytuacji wystarczy Ci w zupełności model powyżej 100 Hz.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor gamingowy wybrać, to jak najbardziej warto rozważyć model 240 Hz. Wysoka jakość wykonania zapewnia świetne odwzorowanie kolorów, bardzo dobry kontrast czy krótki czas reakcji, który pomoże w niejednej strzelance. Przed zakupem zastanów się jednak, czy wszystkie komponenty w Twoim PC pomogą Ci skorzystać ze wszystkich możliwości tego urządzenia, bo wysokiej klasy monitor, musi być dopasowany do tak samo dobrej klasy podzespołów.

 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.