Nowoczesne budownictwo zagościło w Polsce na dobre. Polacy coraz chętniej inwestują w domy, które budowane są z nowoczesnych i ekologicznych materiałów, posiadają eko systemy grzewcze, instalacje do zbierania deszczówki czy panele fotowoltaiczne.
Dzięki nowoczesnemu budownictwu nasze otoczenie zmienia się dynamicznie i na korzyść wszystkich, a przede wszystkim – środowiska. Stosowanie materiałów budowlanych i rozwiązań technicznych, które były podstawą jeszcze 10 lub 15 lat temu dziś nie ma często nawet podstaw ekonomicznych. Jednym z najbardziej charakterystycznych cech, o których mówimy w przypadku nowoczesnych domów jest oczywiście fotowoltaika, a co za tym idzie jej najbardziej rozpoznawalny element, czyli panele fotowoltaiczne. Dlaczego fotowoltaika jest taka popularna i jak wpływa na nasze życie?
Zobacz także: https://www.otopr.pl/fotowoltaika-a-ekologia-domu/
Kilka zalet fotowoltaiki, o których warto wiedzieć
Fotowoltaika to nowoczesna, ale nie nowa technologia, która pozwala pozyskiwać prąd elektryczny prosto ze słońca. Dzieje się tak dzięki odpowiednio skonstruowanym panelom, na które padają promienie słoneczne, które następnie przez specjalny konwerter są przekształcane w prąd, który pływnie w naszych gniazdkach. Jest to tak zwana zielona energia, którą można również określić mianem OZE – odnawialnych źródeł energii. Istnieje wiele zalet systemów fotowoltaicznych, wśród nich do najważniejszych można wymienić:
– stuprocentową ekologiczność instalacji,
– posiadanie darmowego prądu ze słońca,
– możliwość uniezależnienia się od publicznej sieci,
– samowystarczalność instalacji,
– wysoką odporność i trwałość,
– możliwość zastosowania w różnych miejscach (dach, taras, podwórko),
– bezemisyjność.
Dlaczego panele fotowoltaiczne wpływają na nowoczesność domu?
Fotowoltaika pozwala na to, aby w krótkim czasie praktycznie uniezależnić się od obecnego dostawcy prądu, a nawet stać się prosumentem, czyli klientem, który produkuje prąd i może go odsprzedać do publicznej sieci. Panele, które produkują prąd mogą być wykorzystane do zasilania decentralnych systemów grzewczych, jak klimatyzacja czy panele na podczerwień. To rozwiązanie pozwala na rezygnację z tradycyjnych form ogrzewania, a tym samym rezygnację z typowej kotłowni, magazynowania opału, usuwania odpadów, produkcji smogu, który w sezonie jesienno-wiosennym szczególnie nam doskwiera, powodując między innymi dolegliwości płucne.
1 Comment