Wapń, czyli o budowaniu zdrowia kości i nie tylko

wlasciwosci wapnia

Rola pierwiastków w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu jest nie do przecenienia. Wybrane związki chemiczne mają dużo większy udział w poprawnym działaniu układów niż pozostałe. Tak jest np. w przypadku wapnia. Jakie zadania spełnia w organizmie i za co jest odpowiedzialny? Które suplementy diety pomagają uzupełnić niedobory calcium? O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule.

Pierwiastek do zadań specjalnych

Przeglądając ofertę witamin i minerałów oraz suplementów diety dowolnego specjalistycznego sklepu internetowego łatwo zauważyć, że w asortymencie znajduje się bardzo dużo produktów zawierających wapń. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten pierwiastek bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Przede wszystkim znany jest jako składnik wpływający na zdrowie kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Występuje m.in. w niektórych rodzajach ścian komórkowych i stanowi około 1,5% masy całego ciała (w większości właśnie w kościach).

Ponadto warto wiedzieć, że wapń bierze udział w krzepnięciu krwi, skurczach mięśni i wydzielaniu hormonów, co ma związek z jego obecnością w płynie śródkomórkowym i pozakomórkowym. Pierwiastek jest także odpowiedzialny za przewodzenie impulsów bioelektrycznych. Wapń przyczynia się do prawidłowego działania enzymów trawiennych, neurotransmisji oraz reguluje metabolizm energetyczny. Jak zatem widać, należy dbać o zredukowanie ryzyka wystąpienia niedoborów tego pierwiastka w organizmie.

Jak uzupełnić niedobory wapnia?

Gdy już wiadomo, jakie właściwości ma wapń, nazwany przez nas roboczo “pierwiastkiem do zadań specjalnych”, pora dowiedzieć się, gdzie on występuje. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to największe ilości znajdują się w mleku i napojach mlecznych. Poza tym źródłem wapnia jest ser żółty, jarmuż oraz np. soja. Dzienne spożycie pierwiastka powinno mieścić się w przedziale 1000-1200 mg. To norma określona przez Światową Organizację Zdrowia.

Co w przypadku, jeśli nie udaje się osiągnąć celu wyznaczonego przez WHO? Wówczas można spróbować poszukać suplementów diety z wapniem. To alternatywny sposób na wyrównanie poziomu dziennego spożycia tego cennego pierwiastka. Oferta aptek oraz sklepów specjalistycznych jest bardzo szeroka. Tylko w samym e-sklepie Shaman.pl znajduje się aż 55 zróżnicowanych propozycji suplementów dostarczanych przez dziesięciu różnych producentów.

Na nasze wyróżnienie zasłużyły przede wszystkim preparaty uzupełniające z wapniem marki Holland & Barrett. Poszczególne produkty zawierają nie tylko opisywany dzisiaj pierwiastek, ale także inne równie potrzebne organizmowi składniki (magnez, witaminę D oraz np. cynk). Ciekawą ofertą dysponuje również polska firma ForMeds (Bicaps Calcium D3; 60 kapsułek, ok. 35 zł), amerykański Swanson (Cytrynian wapnia i witamina D; 250 tabletek, ok. 75 zł) lub Jarrow Formulas (CalMag, Wapń i Magnez; 90 tabletek, ok. 50 zł).

Produktów jest znacznie więcej, a każdy jest godny rozważenia. Przed podjęciem decyzji o regularnej suplementacji należy sprawdzić, czy organizm faktycznie potrzebuje uzupełnienia wapnia. Jeśli tak, w dalszym ciągu należy rozważnie dobierać produkty i ściśle przestrzegać dziennej normy zapisanej na etykiecie opakowania suplementu.