Czy warto pracować jako kurier?

Czy warto pracować jako kurier?

Firmy kurierskie od lat nie tracą na popularności. Liczba przesyłek, które nadawane są w firmach kurierskich to tysiące sztuk dziennie. Czy warto zostać kurierem i zarabiać na dostarczaniu przesyłek kurierskich?

Na czym polega taka praca?

Aby określić, czy warto być kurierem, trzeba na początku określić, na czym polega taka praca. Zadaniem kuriera jest dostarczanie przesyłek pod wskazane adresy. Musi dostarczać je w określonych godzinach, zgodnie z warunkami określonymi w liście nadawczym, jednak to nie jest jedyne zadanie kuriera. Kurier musi również odbierać paczki do nadania od nadawców, którzy oczekują takiej usługi. Najczęściej kurier pracuje na wyznaczonym rejonie i wszelkie dane adresowe otrzymuje na początku dnia pracy, dzięki czemu może sobie sam ustalić gdzie i kiedy może lub musi się pojawić. Niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach, otrzymuje  dodatkowe zlecenia przez telefon. W trakcie pracy wypełnia listy przewozowe, choć to zadanie wykonuje rzadko. Standardem jest wykorzystywanie drukowanych listów przewozowych.

Do obowiązków kuriera, należy docieranie pod wskazane adresy, więc warunkiem koniecznym w tej pracy jest dobra umiejętność prowadzenia samochodu. W przypadku kuriera dostarczającego paczki, konieczne jest prowadzenie samochodu typu bus. Pozornie nie jest to trudne, jednak warto wspomnieć, że jazda samochodem dostawczym odbywa się w warunkach miejskich, kurier musi więc umieć prowadzić takie auto w różnych warunkach drogowych, na mniejszych i większych ulicach.

Organizacja czasu pracy ma duże znaczenie

Dobry kurier musi organizować sobie czas pracy tak, by dostarczyć wszystkie przesyłki, które ma do dostarczenia. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Nie pomagają w tym różne sytuacje drogowe, korki, wypadki, czy objazdy. Umiejętność organizacji czasu pracy jest w zawodzie kuriera wręcz konieczna, źle zaplanowana praca spowoduje oczywistą sytuację – kurier nie dostarczy wszystkich przesyłek, co oczywiście jest niemile widziane.

Siła fizyczna

Praca kuriera, z całą pewnością nie jest pracą fizyczną w pełnym znaczeniu tego słowa, jednak mimo tego kurier musi być silny fizyczne. Paczki, które dostarcza lub odbiera, niekiedy ważą wiele kilogramów. Nierzadko trzeba wnosić je na wysokie piętra, iść z nimi kilkadziesiąt metrów. Kurier musi więc być sprawny fizycznie, z całą pewnością, nie można polecić tej pracy osobom słabym.

Samochód. Czy trzeba posiadać własny?

Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, często zastanawiają się czy warunkiem koniecznym jest posiadanie własnego samochodu dostawczego. Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku wielu firm, nie jest to konieczne, dysponują one bowiem własnymi samochodami, nie jest to jednak generalna zasada. W przypadku niektórych firm, kurier podejmujący współpracę musi posiadać własny samochód,. Co więcej nie może to być dowolny samochód dostawczy. Wskazany jest pojazd w miarę nowy i oczywiście bardzo sprawny.

Czy działalność gospodarcza jest konieczna?

Tu sytuacja jest podobna, jak w przypadku pojazdów. Wiele zależy od firmy kurierskiej. Niektóre z nich zatrudniają kurierów na etat, więc nie ma tu konieczności zakładania działalności gospodarczej, są jednak firmy kurierskie, które nie zatrudniają pracowników. Kurierzy pracujący w takich firmach, muszą posiadać działalność gospodarczą. Świadczą usługi na rzecz firmy kurierskiej i tak jak każda firma, wystawiają faktury za swoje usługi. Trudni określić, która opcja jest korzystniejsza. Działalność gospodarcza to luksus decydowania o sobie, ale i konieczność płacenia składek ZUS oraz opłacania podatków. Trzeba dodać, że to także konieczność ponoszenia kosztów utrzymania pojazdu.

Zarobki

Zarobki kuriera zależne są od wielu czynników. W przypadku kurierów zatrudnionych na etat, wynagrodzenie z tego tytułu to podstawowy zarobek kuriera, Może on liczyć dodatkowo na premie. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, sposób rozliczenia jest inny – kurier otrzymuje określoną sumę za dostarczenie i odebranie przesyłki. Stawki zależne są od ilości paczek, odległości od firmy kurierskiej, a często nawet wagi przesyłki.

Komu można polecić taką pracę?

Prace kuriera można polecić silnym osobom, które nie chcą pracować w jednym miejscu. Osobom, które są zorganizowane, lubią pracę z ludźmi, lubią się przemieszczać, bywać codziennie w innych miejscach. Jeżeli taka praca jest naszym marzeniem, warto rozejrzeć się za firmą kurierską, która szuka kurierów i przekonać się, że praca kuriera to praca nie zawsze łatwa, z całą pewnością jednak bardzo ciekawa.