Zazdrość w związku – z czego wynika, jak sobie z nią radzić?

dlaczego jestesmy zazdrosni

Zazdrość ma złą reputację. Nierzadko słyszy się, jak ludzie o dobrych intencjach mówią: „Nie bądź zazdrosny” lub „Zazdrość niszczy związki”. Ale co sprawia, że ta emocja jest taka zła? Jak rozpoznać jej przyczynę?

Zazdrość – z czego może wynikać?

Chociaż często jest ona związana z romantycznymi związkami, zazdrość może pojawić się zawsze, gdy martwisz się o utratę czegoś lub kogoś ważnego dla ciebie. Różni się to od zazdrości, która wiąże się z pragnieniem czegoś, co należy do kogoś innego. Zazdrość może prowadzić do uczucia gniewu, urazy lub smutku. Ale często może też powiedzieć ci coś o tobie i twoich potrzebach.

Oto kilka sposobów na radzenie sobie z zazdrością i zbadanie, co leży u podstaw twoich uczuć.

Zazdrość to często przyczyna rozpadu związku. W relacji ważna jest bowiem nie tylko rozmowa i więź psychiczna, ale także seksualna. Wykorzystajcie tunel analny i zadbajcie właściwie o Wasz związek.

Jak radzić sobie z uczuciem zazdrości?

Jeśli tylko poczujesz uczucie zazdrości, kluczowe jest, aby zastanowić się nad tym, jaka jest jej przyczyna. Często może być ich wiele lub nie będzie dało się jej określić jednoznacznie. Zadaj sobie więc pytanie, co leży u źródła zazdrości i czy możesz zapobiegać jej pojawieniu się.

Oto kilka przykładowych sytuacji, gdy pojawia się zazdrość:

  • Nowy związek Twojej siostry wywołuje zazdrość, ponieważ Ty nie miałaś szczęścia w randkowaniu i martwisz się, że nigdy nie znajdziesz odpowiedniej osoby.
  • Awans współpracownika wywołuje w tobie uczucie zazdrości, ponieważ uważasz, że nie jesteś wystarczająco dobry w swojej pracy, aby samemu otrzymać awans.
  • Kiedy twój partner zaczyna spędzać dużo czasu z nowym przyjacielem, czujesz się zazdrosny, ponieważ był to pierwszy znak, który zauważyłeś, kiedy poprzedni partner oszukiwał.

Niezależnie od tego, czy Twoja zazdrość wynika z braku poczucia bezpieczeństwa, strachu czy wzorców relacji z przeszłości, wiedza o jej przyczynach może pomóc Ci dowiedzieć się, jak stawić jej czoła. Może przeprowadzisz otwartą rozmowę z przełożonym na temat awansu, postanowisz spróbować innego podejścia do randek lub porozmawiasz ze swoim partnerem o swoich uczuciach.

Jak zapobiegać uczuciu zazdrości?

Wyraź swoje obawy

Jeśli działania partnera (lub kogoś innego w stosunku do partnera) wywołują uczucia zazdrości, należy jak najszybciej poruszyć ten temat z partnerem.

Rozmawiaj

Poruszaj temat zazdrości, kiedy oboje możecie poświęcić trochę czasu na produktywną rozmowę. Jeśli to tylko możliwe, staraj się unikać poruszania poważnych tematów tuż przed snem lub gdy masz zamiar wyjść.

Określ swoje oczekiwania

Twój partner mógł nie zauważyć tego zachowania lub mógł nie zdawać sobie sprawy z tego, co do niego czujesz. Wykorzystuje sposobność mówić nad jakaś związek granicami ty mogłeś chcieć rewidować lub dyskutować sposoby utrzymywać twój związek silny.

Jeśli ufasz swojemu partnerowi, ale masz wątpliwości z powodu przeszłych doświadczeń w związku, spróbuj znaleźć kilka sposobów, dzięki którym oboje możecie poprawić sytuację.

Jeżeli ty czujesz nerwowego o wspominać zazdrosnych uczucia, próbuje pamiętać one są całkowicie normalny. Twój partner mógł nawet mieć jakieś zazdrosne uczucia z ich własnych w pewnym momencie.