3 alternatywne metody leczenia reumatyzmu

leczenia reumatyzmu

Choroby reumatyczne mogą dotykać różnych miejsc na ciele i obejmują wiele dolegliwości. Niestety, są nieuleczalne, dlatego jedyne na co możemy liczyć cierpiąc na reumatyzm to leczenie objawowe. W terapii tego typu warto sięgnąć także po alternatywne metody – poniższe 3 zdają się być najskuteczniejsze.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne lub silniejsze analgetyki należą do farmaceutyków, które stosuje się najczęściej, gdy mamy do czynienia z chorobą reumatyczną. Oprócz tego w znoszeniu objawów i ogólnej poprawie stanu zdrowia pomaga fizjoterapia. Wiemy jednak, że na nieuleczalną chorobę jaką jest reumatyzm, należy działać różnymi środkami. Metody alternatywne także i w tym przypadku mają coraz więcej zwolenników, a w dodatku mogą być dopełnieniem terapii konwencjonalnej. Stosowane pod okien specjalisty umożliwiają ograniczenie użycia preparatów farmaceutycznych.

Biczowanie pokrzywą

Ten sposób walki z bólem reumatycznym i sztywnością należy do najstarszych środków naturalnych. Smaganie świeżym zielem jest początkowo nieprzyjemne, dlatego należy to robić szybko i mocno – przykładanie pokrzywy sprawia większy ból. Po pewnym czasie skóra się przyzwyczaja i pacjent nie odczuwa smagania aż tak boleśnie. Pokrzywę możemy również wcierać w dotknięte stanem zapalnym i bólem stawy. W reumatyzmie i artretyzmie warto ją również pić, a przyjmowana w tabletkach pozwala zmniejszyć dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Czarci pazur – diabelnie mocne ziele

Czarci pazur, czyli hakorośl rozesłana, to roślina płożąca, pochodząca z południowych obszarów Afryki, od wieków stosowana przez rdzenną ludność tubylczą przeciwko bólom stawów, kości i mięśni. Swoją nazwę zawdzięcza haczykowato wygiętym wyrostkom, porastającym owoce hakorośli.

Jednak częścią wykorzystywaną w celach leczniczych jest korzeń rośliny o bogatej zawartości substancji czynnych. Korzeń hakorośli zawiera irydoidy, bardzo skuteczne w osłabianiu bólu reumatycznego, a ponadto fenolokwasy i flawonoidy. Działający w niej aktywnie harpagozyd (irydoidy) ma walory nie tylko przeciwzapalne, ale i znieczulające. Czarci pazur możemy nabyć w formie ekstraktu z korzenia, maści, wyciągów wodno-alkoholowych czy kapsułek. Należy jednak uważać z jego zażywaniem, gdyż może wzmacniać działanie leków.

Innymi ziołami stosowanymi w terapii stawów są: arnika górska, piwonia biała, nagietek, skrzyp, lipa, jarzębina czy wspomniana już wcześniej pokrzywa. Rośliny te można zażywać w mieszankach lub jako suplementy na stawy.

Jad pszczeli

Ekspozycja na jad pszczeli pozwala choremu na reumatyzm poczuć ulgę w bólu, zwiększyć ukrwienie i ruchomość stawów. Jad pszczeli jest substancją produkowaną przez gruczoły znajdujące się w odwłoku żeńskich osobników pszczoły miodnej. To charakterystyczna wydzielina, schnąca dość szybko na powietrzu, o specyficznym zapachu i piekącym smaku. Jej skład biologiczny nie jest do końca poznany. Jad pszczeli możemy stosować w maściach i kremach, w ampułkach, a nawet poprzez terapię mikroużądleniami.